АЛМАШKИ КРАЈ У ФАРО МРЕЖИ САВЕТА ЕВРОПЕ

На дан Света Три Јерарха – славе Алмашког краја, у Културној станици „Свилара“ одржана је промоција српског превода Фаро публикације и чланства Алмашког краја у Фаро мрежи Савета Европе. Активности локалне заједнице Алмашког краја и удружења “Алмашани“ у области заштите и унапређења културног наслеђа, Фаро мрежа Савета Европе препознала је као један од неколико примера добре праксе на европском нивоу. Фаро мрежа Савета Европе окупља и повезује организације локалних заједница које културно наслеђе активно користе као потенцијал за развој својих средина и то чине уважавајући принципе Фаро конвенције – кровне европске конвенције о заштити културног наслеђа, коју је Република Србија ратификовала 2009. године. Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић видео поруком честитао је славу становницима Подбаре и Салајке, као и удружењу “Алмашани“ на постигнутом успеху.

 

– Не само да сте покренули причу о обнови Алмашког краја, већ сте реализовали кључне пројекте за његово очување, а ту је сада и ваше чланство у Фаро мрежи. Заједничким радом успели смо да од Владе Републике Србије обезбедимо посебне мере заштите за Алмашки крај и створимо услове да даље у њега улажемо и сачувамо тај ДНК-код Новог Сада који постоји 304 године – рекао је градоначелник Вучевић. Догађају у “Свилари“ присуствовао је и члан Градског већа за културу Далибор Рожић који је оценио да култура представља изузетно широк концепт који добија на снази тако што се различити актери удружују, стално отварајући нове аспекте и нове могућности за побољшање живота човека. 

– Превод брошуре Фаро мреже приближиће нам вредности које она заступа и илустровати колико је наслеђе важно. Наш град има богато културно наслеђе и веома занимљиву историјску причу, а оно што га издваја су мултинационалност и мултикултуралност. Све што чинимо на пољу културе вратиће се целој заједници на најбољи могући начин. Због тога отварамо културне станице, претварамо старе индустријске центре у погоне креативног развоја и нудимо прилику свима да учествују у том процесу – нагласио је Далибор Рожић.

Директорка Директората за демократију Савета Европе Снежана Марковић-Самарџић, такође се обратила скупу у “Свилари“ видео поруком у којој је нагласила да је главна новина Фаро конвенције то што у центар менаџмента културног наслеђа ставља људе, односно бави се питањем шта наслеђе представља грађанима. Она је такође истакла да Конвенција третира културно наслеђе као фактор развоја заједнице и промотера културне различитости. У званичном филму Савета Европе https://vimeo.com/474499371 Алмашки крај представља Србију, а изабран је као један од шест примера добре праксе из читаве Фаро мреже. Званичан превод Фаро брошуре на српски језик доступан је на https://rm.coe.int/faro-konvencija-napred-sa-kulturunim-nasledem/1680a11088