У новом галеријском простору Народног музеја отворена је изложба под називом “Ђорђе Радак Кикинђанин“. Повод за изложбу је двестогодишњица од рођења Ђоке Радака, једног од најзначајнијих суграђана XIX века, који је цео живот провео у Великој Кикинди. Изложба је реализована у сарадњи са Матицом српском, Галеријом Матице српске и Музејом Војводине из Новог Сада. Отварању изложбе присуствовао је Никола Лукач, градоначелник Кикинде са својим сарадницима.
“Идеја кикиндског Музеја је да у новом галеријском простору приреди овкву изложбу која нам пружа могућност да више сазнамо о знаменитим Кикинђанима који су допринели да наш град буде препознатљив на онај начин на који су га они градили. Изложбом, али и наредним пројектима сазнаћемо више о историји Кикинде, коју не смемо да запоставимо“, рекао је градоначелник
У циљу неговања културе сећања, шира јавност ће кроз изложбу бити у прилици да сазна детаље Радаковог интересантног живота током којег је он био и бунтовник и судија, писац, песник и преводилац, народни трибун, адвокат, варошки сенатор, борац за права народа српског, опстанак и будућност, напредак и срећу васколиког Српства, као и пријатељ Вука Стефановића Караџића, Данила Медаковића, Светозара Милетића и других савременика, а по смрти највећи добротвор Матице српске у XX веку:
“Током истраживања у Матици српској где се налази заоставштина Ђоке Радака, дошли смо до закључка да је он био најзначајнији Кикинђанин 19. века. Било је ту значајних људи, али је Радак био из разлога што је активно учествовао у револуцији и као покретач буне у Великој Кикинди, а треба знати да је целокупно своје имање тестаментом ставио на управљање Матици српској“, подсетио је историчар Владислав Вујин.
Посебно занимљив садржај за само отварање, али и планиран за реализацију током трајања изложбе у накнадно утврђеним терминима, јесте драмска интерпретација у извођењу пензионисаног глумца кикиндског позоришта Славољуба Матића:
“Радака одувек доживљавамо као свог комшију јер има и своју улицу, па је то постао део свакодневице. Он је био врло посебан, други по величини донатор, али је много учинио и током буне, дружио се ва Вуком Караџићем, писао је рецепте, преводио са латинског и његова интересовања била су врло велика“, надовезао се глумац, Славољуб Матић.
Финансијску подршку за реализацију изложбе обезбедио је Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и трајаће до 17. фебруара наредне године.
Извор: Град Кикинда