ДОПРИНОС КАРЛОВАЧКЕ ГИМНАЗИЈЕ СРПСКОМ ОБРАЗОВАЊУ ЈЕ НЕМЕРЉИВ

Свечаном академијом и отварањем Конфуцијиве учионице намењене изучавању кинеског језика и културе, настарија гимназија у Срба, Карловачка гимназија, обележила је 227 година од оснивања.

„Ово је велики дан за Карловачку гимназију, али и целокупно српско образовање и историју. Значај ове гимназије је био и остао немерљив“, изјавио је председник Покрајинске владе Игор Мировић.

Подсетивши да су се „под звоњавом звона три карловачке цркве“, одшколовали први модерни српски интелектуалци попут Борислава Михајловића Михиза, Бранка Радичевића, Јована Стерије Поповића, Симе Милутиновића Сарајлије, Ђорђа Натошевића, председник Мировић рекао је да управо они и њихова велика дела чине традицију ове школе.

„Ови великани, али и плејада других мање познатих за просвећивање нашег народа, обавезују нас да и у будућности наставимо да подржавамо све програме и садржаје Карловачке гимназије“, казао је председник.

Том приликом, председник Мировић најавио је и да је у припреми закон који ће на свеобухватан начин допринети очувању културног наслеђа Сремских Карловаца и развоју свих потенцијала те општине.

У Сремским Карловцима, у седишту наше духовности, Покрајинска влада реализује низ пројеката у делу комуналног, инфраструктурног и туристичког развоја“, казао је председник Мировић.

„Данас нас је у Сремским Карловицма окупила Карловачка гимназија, са својом традицијом и значајем, желимо да будемо достојни времена које је иза нас али и времена пред нама“, оценио је председник Мировић.

„Влада Србије основала је Радну групу која ће радити на изради Закона о Сремским Карловцима, са циљем очувања културног амбијента, али и изградње Универзитета у Сремским Карловцима и то је задатак и велики подухват од националног значаја на коме ћемо заједно радити у будућности“, рекао је министар Шарчевић.