У Холу Историјског архива Кикинде отворена је изложба о страдању протераних Срба из Републике Српске Крајине и Хрватске од 1991. до 1995. године, у организацији Српских ратних ветерана у сарадњи са Градом Кикинда и Музејом жртава геноцида из Београда, али и Савезом Срба у региону. Отварању изложбе присуствовали су Младен Богдан, председник Градског парламента и Жељко Раду, члан Градског већа.
“Изложба нас подсећа на ствари које никада не смемо заборавити, на највеће етничко чишћење на европском тлу после Другог светаског рата и то морамо назвати правим именом – Олуја је погром српског становништва, злочин, јер је спроведена са намером да српско цивилно становништво уништи рекетирањем и гађањем колона људи у повлачењу. Јако је важно да се зна да је српски народ као израз тежње за слободом да се 1941. гадина више никада не понови, сам подигне на устанак и пружи отпор новом режиму који је дошао на власт 1991. године у Хрватској. Кикинда има своје комшије, пријатеље, родбину која је морала да напусти своја вековна огњишта, које смо оберучке прихватили, али и који и даље пате за својим крајем“, рекао је Богдан.
У августу 1995. године током Олује велики број грађана Републике Српске Крајине био је принуђен да своје уточиште пронађе у Србији:
“Велики број људи дошао је у Кикинду, то су хиљаде оних који су сада наши суграђани, а ми се и даље сећамо тих тешких дана, тако да ова изложба са историјског аспекта објашњава разлоге њиховог доласка“, додао је Владимир Радојчић из Српских ратних ветерана.
Аутори изложбе су Вељко Ђурић Мишина и Ненад Антонијевић:
“Желели смо да на овакакв начин обележимо страдање српског народа које се догодило пре 29 година, тако да смо се прикључили изложби која садржи 28 паноа, на којима се налази читава генеза страдања српског народа, како ратова у Хрватској, тако и Босни и Херцеговини“, надовезао се Срђан Сивчев, директор Историјског архива Кикинда.
Извор: Град Кикинда