КУПИНИК ЈЕ ВАЖАН ДЕО НАЦИОНАЛНЕ, АЛИ И ИСТОРИЈЕ ЦЕЛЕ ЕВРОПЕ

Четврта кампања систематских археолошких истраживања у оквиру пројекта Купиник – последња престоница српских деспота, спроведена је током септембра и прве половине октобра 2024. године, а истраживаче је 2. октобра обишао председник општине Пећинци Синиша Ђокић и том приликом су га Биљана Лучић, виши конзерватор-истраживач у Заводу за заштиту споменика културе Сремска Митровица и археолог Перица Одобашић упознали са досадашњим током истраживања и са плановима за наредну годину.

„За општину Пећинци Купиник има посебан значај, јер је то свакако највреднији део културно-историјског наслеђа на нашој територији. Због тога локална самоуправа већ годинама подржава све активности на истраживању и очувању тврђаве, а крајњи циљ нам је њена обнова, јер ово није само део историје овог краја, већ изузетно значајан део националне историје“ – рекао је председник Ђокић.

Након истраживања улазне куле – капије и приступног моста која су изведена прошле 2023. године, ове године се приступило истраживањима североисточног бедема и куле шестоугаоне основе. Археолошким радовима је руководио стручни тим Завода за заштиту споменика културе Сремска Митровица у сарадњи са Музејом Купиник у саставу Културног центра Пећинци, Музејом Срема у Сремској Митровици и Војним музејом у Београду. Истраживања су суфинансирана од стране Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и сарадњу са верским заједницама, Општине Пећинци и Завода за заштиту споменика културе Сремска Митровица.

Ове године су, такође, изведени радови на утврђивању стања и анализи материјала (опека и малтера) за Пројекат конзерваторско-рестаураторских радова на остацима средњовековне тврђаве Купиник, а паралелно се изводи и набавка материјала за потребе спровођења консолидације, чишћења и заштите зиданих структура утврђења. Студија анализе материјала изведена је у сарадњи са лабораторијом за културно наслеђе Технолошког факултета у Новом Саду, а финансирана је од стране Министарства културе Републике Србије.

„Овај вишегодишњи пројекат има за циљ да омогући заштиту, интерпретацију и презентацију источног бедема тврђаве Купиник. Пројектом ће бити обухваћени истраживачки, археолошки, конзерваторско-рестаураторски и други радови током наредих пет година којима ће се пружити смернице за даљи развој овог важног локалитета. Подаци које добијамо током археолошких истраживања пружају нам основу за поуздану интерпретацију овог налазишта које има изузетан значај, како за један јако важан период наше националне историје, тако и за наслеђе читаве регије и важних догађаја у историји Европе. Археолошки материјал који проналазимо говори нам о културним утицајима који су се овде преплитали нарочито током XВ и XВИ века, мада и млађи хоризонти не сведоче само о континуитету настањивања овог простора до XВИИИ века, већ о важној улози који је Купиново као насеље имало у овом периоду. Наиме , реч је о локалитету чија историја обухвата наслеђе и средњовековне Угарске и Државе српских деспота, али и Османске и Аустријске државе. Тако ће Купиник следеће године сигурно наћи своје место приликом обележавања 500 година од Мохачке битке, која се одиграла 1526. године између угарске и турске војске и која ја је била прекретница у позносредњовековној историји Европе. Ми се надамо да ће интергативни приступ заштити, коме се тежи у истраживању Купиника, омогућити, осим валоризације и реинтерпретације грађе и очувања аутентичности споменика, развој и одрживо управљање и коришћење његових ресурса“ – изјавила је Биљана Лучић.

Одобашић је истакао да ће резултати истраживања и археолошки налази временом постати саставни део збирке музеја Купиник и да ће у догледно време бити представљени широј јавности и изнео уверење да ће то допинети да последња престоница српске средњовековне државе добије место које заслужује у националној историји.

Извор: Општина Пећинци