„МЕСЕЦ ЗАШТИТЕ ПЧЕЛА“

Савез пчеларских организација Србије, НАЛЕД и Републички секретаријат за јавне политике, покренули су јавну кампању Месец заштите пчела са циљем да се током марта, кроз отворени дијалог пчелара, пољопривредника, локалних и националних институција, стручне јавности и потрошача, дође до заједничког решења за заштиту пчела у Србији.

Пчеле су најзначајнији опрашивач у природи и опрашивањем повећавају приносе пољопривредних култура и до 80%, што у Србији доноси додатне приходе пољопривреди од чак 226 милиона евра – међутим, пре свега због неадекватне примене пестицида, пчеле у нашој земљи су често угрожене. Зато је важно да пољопривредни произвођачи и пчелари заједно раде на проналажењу решења за бољу заштиту пчела уз одговорнију употребу средстава за заштиту биља, што подразумева избегавање примене пестицида у време цветања медоносних биљака, као и током обданице (запрашивање је безбедније али и ефикасније током раних јутарњих и касних вечерњих/ноћних сати), спречавање запрашивања из ваздуха, и коришћење дозвољених средстава за прскање биљних култура.

Koрисници средстава за заштиту биља ризикују да и њихова производња буде угрожена, смањењем приноса и плаћањем штета које проузрокују неправилном и несавесном применом средстава за заштиту биља.

Одељење за пољопривреду и заштиту животне средине Градске управе града Сомбора издало је обавештење о примени законских прописа у области примене средстава за заштиту биља (пестицида) у време пуног цветања пољопривредних култура, а у вези са акцијом спречавања тровања пчела.

Како је наведено у обавештењу, корисници средстава за заштиту биља одговорни су за активности и мере предострожности које предузимају у вези са применом средстава за заштиту биља.

Средства за заштиту биља која су отровна за пчеле могу се применити само у случају сузбијања карантински штетних организама и то само након писаног одобрења министра пољопривреде, једино ако су 48 сати пре примене одгајивачи пчела обавештени о примени и само ако се пчелиња друштва налазе на растојању од најмање пет километара од места третирања.

Корисници средстава за заштиту биља су дужни да воде евиденцију о сваком третирању биља, биљних производа и прописаних објеката.

Прочитајте цело обавештење Одељења за пољопривреду и  заштиту животне средине Градске управе града Сомбора.

Извор: Град Сомбор