NOVI SAD ISTRAŽUJE MOGUĆNOSTI RAZVOJA POLJOPRIVREDE I TURIZMA

Predlog strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja grada Novog Sada za period 2018–2022. godina, kako glasi puni naziv dokumenta, izradili su Institut ekonomskih nauka i Institut za ekonomiku poljoporivrede iz Beograda i konsultantska firma CMS iz Novog Sada. Dokument od dvestotinak strana sadrži analizu stanja (poljo)privrede u gradu i nudi akcioni plan za realizaciju Strategije.

U takozvanoj SVOT analizi, ističu se prednosti Novog Sada kao saobraćajnog čvorišta najvećeg stepena urbanizovanosti, s pozitivnim priraštajem, kvalitetnom zemljom, klimom, vodom, s prilično velikim brojem zemljoradničkih zadruga, izuzetnim uslovima za povrtarstvo i slično. Ipak, postoje i negativni aspekti, kao što su „ispošćavanje“ zemljišta, prekomerna seča šuma, manje učešće poljoporivrede u BDP-u grada u odnosu na državni prosek, nedovoljno učešće voćarstva, povrtarstva i vinogradarstva, manjak specijalizovanih zadruga za određene oblasti poljoprivrede, razvoj infrastrukutre koja ne prati razvoj grada i slično…

Strategija nudi određena rešenja za uočene probleme, te se tako, kroz akcioni plan, predlažu i određene mere koje bi trebalo da dovedu do konkuretne poljoprivrede koja bi povećala prihode poljoprivrednicima i uvećala proizvodnju, ujedno čuvajući prirodne resurse i razvijajući prigradska naselja i kvalitet života u njima. Prva grupa mera odnosi se na obrazovanje i prenošenje znanja lokalnim poljoprivrednicima, dok druga podrazumeva osnivanje službe za stručnu i tehničku pomoć poljoprivrednicima koja bi imala kancelarije u mesnim zajednicama. Predviđeni su i podsticaji za sertifikovanje proizvodnje i proizvoda, ali i njihov plasman na tržištu. Strategija ističe i važnost redovne analize zemljišta, a potom i sugeriše podršku za razvoj gazdinstava s mladim poljoprivrednicima i uključivanje žena u proizvodnju.

Od infrastrukture, Strategija se fokusira na atarske puteve, te se naglašava da ih je neophodno dobro održavati i izgraditi otresišta na izlazima na asfaltne puteve. Tu su i podsticaji za očuvanje biodiverziteta, uvođenje „Lider“ pristupa u razvoju lokalnih zajednica, povećanje organske proizvodnje, upravljanje rizcima i slično…

Izvor: Agropess.org