ОБЕЛЕЖАВА СЕ 106. ГОДИШЊИЦА ОД ОСЛОБОЂЕЊА ГРАДА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ – ПРАЗНИК ГРАДА ЗРЕЊАНИНА

Празник града Зрењанина, Дан ослобођења у Првом светском рату, обележава се данас низом пригодних програма и церемонија. У преподневним часовима положено је цвеће на сва спомен-обележја посвећена личностима и догађајима из Првог светског рата, а централна прослава одржана је на Тргу слободе.

У вечерњем делу програма, у 18 часова, у Барокној сали Градске куће, биће изведена монодрама “Надежда Петровић – живот као љубав на делу”, по текстуВесне Станковићи у извођењу Марије Станковић, глумицеНародног позоришта Тимочке крајине „Зоран Радмиловић“ из Зајечара.У Народном позоришту “Тоша Јовановић”, у 19 часова, одржаће се концерт “Изнад Истока и Запада”, уз наступ српског појцаЉубомира Манасијевића, ансамбла “Ренесанс” и оперске дивеЗорице Белић.

На Тргу слободе је, осим полагања венаца од стране већег броја делегација, служен и помен ослободиоцима, а наступио је и Дувачки оркестар Музичке школе „Јосиф Маринковић“, под управом професора Бранислава Гагића. Глумац Народног позоришта „Тоша Јовановић“ Стефан Јуанин прочитао је стихове песме „Отаџбина“ Ђуре Јакшића.
У име Града Зрењанина венац на споменик краљу Петру положили су градоначелникСимо Салапура, заменик градоначелникаСаша Сантовац и председник Скупштине града Чедомир Јањић. Венце су положили и представници Средњебанатског управног округа, Банатске бригаде и гранизона Војске Србије у Зрењанину, Савеза удружења потомака ратника Србије 1912-1920, Удружења ратних добровољаца 1912-1918, њихових потомака и поштовалаца, Одбора за обнову споменика краљу Петру Првом Карађорђевићу, Организације “Светосавље”, Градског одбора СУБНОР, Удружења чланова и пријатеља Матице Српске и Српског државотворног покрета “Светозар Милетић”, Удружења ветерана 63. падобранске бригаде „Банат“, Равногорског покрета Петровград, као и представници градских одбора Српске напредне странке и Нове демократске странке Србије.

Обраћајући се у име Града Зрењанина, градоначелник Симо Салапура поручио је да искре новембарских дана 1918. године снажно пламте до данас, негујући тај пламен слободе и независности, херојства и ратних подвига, жртве за отаџбину и одрицања за генерације које су тек долазиле.
– Одајемо и данас почаст славним прецима, њиховим делима и јунаштву. Клањамо се сенима наших суграђана који су, након аустроугарске мобилизације, добровољно приступали српској војсци и с њом прошли славни ратни пут. Цео српски народ имао је тада пред собом исти циљ – ослободити отаџбину и вратити се на своја вековна огњишта. Никада у историји тако мала земља није остварила блиставије војничке подвиге и победе, али ни доживела такве губитке – рекао је градоначелник.

Подсетио је да је Велики Вечкерек на данашњи дан дочекао ратнике Другог пешадијског пука – Гвозденог пука “Књаз Михајло”, предвођене пуковником Драгутином Ристићем, а да је почасти Бригадиру Ристићу указао др Славко Жупански, надахнутим говором са балкона Жупаније.
– Као њихови потомци и следбеници, у обавези смо не само да чувамо сећање на наше славне претке, већ и да генерацијама које долазе стално указујемо на значај и величину догађаја из наше прошлости. Један од најбољих начина чувања и неговања успомена јесте кроз развојне планове и напредак, кроз инвестиције и нова радна места, кроз унапређење инфраструктуре, културе, спорта – указао је још градоначелник и додао:

– Наредне године Зрењанин ће бити престоница културе Србије. Потрудићемо се да кроз национално представљање града укажемо не само на личности заслужне у области културе, већ и у другим сферама и областима живота. Важан сегмент презентације града биће управо кућа у којој је живео др Славко Жупански, а за чији је изглед заслужан пионир модерне српске архитектуре, Драгиша Брашован.

Присутнима се обратио и професор историје и директор Зрењанинске гимназије Милан Радаковић, истакавши и значај Првог српског народног одбора у данима пред ослобођење, као и приликом одлучивања о статусу Војводине након завршетка Првог светског рата.
– Оно што је такође у историји врло ретко, власт је тих новембарских дана преузета мирним путем, без проливања крви, што је велики успех др Славка Жупанског и његових следбеника. Они су били визионари, патриоте, велики људи, које не смемо заборавити. Врхунац наступа 25. новембра 1918. године, када је Велика народна скупштина одлучила да се Банат, Барања и Бачка прикључе Матици Србији – рекао је, цитирајући речи првог министра просвете Србије Доситеја Обрадовића „Ја љубим свој народ, говорећи правду и истину“.

У преподневним часовима венци су положени и на друга спомен-обележја посвећена личностима и догађајима из периода Првог светског рата – на спомен-костурницу српским и руским ратницима на Граднуличком гробљу, на спомен-плочу посвећену пуковникуДрагутину Ристићу- Бригадиру, команданту Другог пешадијског пука “Књаз Михајло”, познатог као “Гвоздени пук”, војне јединице српске војске која је 17. новембра 1918. године ослободила тадашњи Велики Бечкерек, затим на спомен-бистуВојводи Петру Бојовићуи на спомен-плочу посвећену српским добровољцима из Првог светског рата, поред главног улаза у храм Успења Пресвете Богородице.

У име града Зрењанина, у церемонији су учествовали помоћници градоначелника Снежана Вучуревић и Ненад Домјесков, чланица Градског већа Биљана Гузина, начелница Одељења друштвених делатностиЈелена Драгић, председник Савета МЗ “Граднулица”и директор Дома ученика „Ангелина Којић Гина“ Синиша Вукић и директорка Центра за социјални радОливера Лисица. Цвеће су на спомен-обележја положили и представници Удружења ратних добровољаца 1912-1918, њихових потомака и поштовалаца.

Извор: Град Зрењанин