ОБЕЛЕЖЕН ЈУБИЛЕЈ СОКОЛСКОГ ДОМА

Члан Градског већа за спорт и омладину Огњен Цвјетићанин присуствовао је обележавању јубилеја „Соколског дома“ који је почео са радом 1936. године. За ту прилику, на Тргу слободе, Соколско друштво „Војводина“ je у сарадњи са Градом Новим Садом, Соколским савезом Србије, Гимнастичким савезом Србије и ОПЕНС-ом, организовало Соколски слет “Нови Сад 2019“.

Пре самог свечаног обележавања јубилеја, организована је и поворка која се кретала улицама центра града од Соколског дома до Трга слободе. На слету је учествовало преко 700 деце, а поред чланова Соколског друштва „Војводина“ Нови Сад, на Соколском слету учествовала су и Соколска друштва и Гимнастички клубови из целе Србије.

– У здравом телу је здрав дух –крилатица је од које је све почело давне 1905. године, али та реченица и дан данас има снагу и њоме се руководе у Соколском дому. Немогуће је сагледати све успехе овог друштва које, не само да је изнедрило најбоље спортисте, већ је утицало на формирање појма физичке културе и на томе да се освести њен значај. Соколски дом је увек био дом правих вредности, и допринео је не само развоју многих спортских дисциплина, пре свега гимнастике, већ и развијању другарства и васпитавању генерација добрих људи. То је и сада његова улога и Град Нови Сад је поносан на све што постиже. Честитам свим Соколима овај важан јубилеј и желим да увек са једнаком преданошћу реализују вредне спортске, али и културне-уметничке програме – рекао је Огњен Цвјетићанин.

Соколско друштво у Новом Саду је основано 1905. године, и у својој стогодишњој историји, успело је да очува изворне принципе и вредности Соколског (Тиршовог) гимнастичког система насталог у другој половини XIX века. Свој процват доживљава између два светска рата, када је изградило сопствени Соколски дом, Спомен дом Краља Александра I Ујединитеља, 1936. године. Велелепна зграда у центру Новог Сада, дело је Ђорђа Табаковића, а поред Соколског друштва и чланова изградњу су помогли многи дародавци, угледни грађани као и Град Нови Сад и Банска управа. Изузетно заслужни за велики успех и углед Соколског друштва у Новом Саду између два светска рата, били су старешине др Игњат Павлас, Живорад Богдановић, др Тома Јовановић и Јован Тотовић.