ОБИЧАЈИ СРБА ИЗ МАЂАРСКЕ НА ЕТНОМУЗИКОЛОШКОМ КАМПУ У КИКИНДИ

Међународни фестивал народних оркестара „Фенок 2022” одржаће се у Кикинди од 26. до 31. јула. Манифестацију по 21. пут организује Академско друштво за неговање музике „Гусле”, а у оквиру програма одржава се и етномузиколошки камп, на коме ће двадесетак студената и ученика средњих школа изучавати традицију и обичаје Срба у Мађарској и Румунији.

Програм ће се одвијати у дворишту Курије од 20.30 часова, поред домаћих, наступиће ансамбли из Бугарске, Румуније, Црне Горе и Босне и Херцеговине. Најави фестивалског програма, поред представника „Гусала”, присуствовале су заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски, и чланица Градског већа задужена за културу и образовање Валентина Мицковски.

– Чињеница да „Гусле” постоје пуних 146 година изазива велико поштовање. Када неко тако дуго траје, то је знак да иза свега стоји истинска посвећеност, истрајност, труд, али пре свега знање и квалитет према музици. Захваљујући томе, значај овог друштва одавно је препознат у нашем граду који се односи на допринос у раду, јачању и стварању музичког културног наслеђа. Препознат је квалитет овог друштва јер где год да се појаве, чланови Гусала својим квалитетом који поседују презентују програм на најбољи начин, који препознају и највећи стручњаци из области етномузикологије. Допринос Гусала одавно је превазишао локалне оквире – истакла је заменица градоначелника.

За почетак фестивала у уторак, предвиђено је вече фолклора, да би у среду на програму било вече националног певања и свирања на традиционалним инструментима. У четвртак и петак предвиђено је вече оркестарског музицирања, да би у суботу на програму било вече романтичне музике. Фестивал ће се завршити у недељу рок концертом музичке групе „Њорд Уп”. Фестивал и Етно- камп подржали су ресорно Министарство, Покрајинска влада, као и Град Кикинда.

Директор АДЗНМ „Гусле” Зоран Петровић истиче да је у претходне две деценије, колико се Фенок одржава, учествовало преко 130 ансамбала из 14 земаља.

– Етно камп има епитет најквалитетнијег пројекта те врсте који траје у континуитету. Постајемо озбиљан центар на том пољу и не кријемо врло реалну амбицију да се трансформишемо у Национални центар за ревитализацију традиционалне песме и игре- рекао је Петровић.

Уметнички руководилац АДЗНМ „Гусле” Игор Попов каже да ће у кампу учествовати студенти из Београда, Новог Сада и Бањалуке, средњошколци из Суботице, Сомбора, као и студенти и професори из Темишвара. Предвиђене су бројне радионице које ће водити еминентни стручњаци из области етномузикологије и кореологије.

Извор: снновине