ОДРЖАНИ КОНЦЕРТ ХОРА АНГЕЛИТЕ И ИЗЛОЖБА СЛИКА ДИНКА НЕНОВА

У част 140 година дипломатских односа Бугарске и Србије, 24. јануара 2019. у Београду је наступио чувени хор „Бугарски гласови – Ангелите“ а у петак, 25. јануара, и Новосађани су имали прилику да чују ове женске анђеле у Великој сали Културног центра Новог Сада.

Присутнима су се обратили су Његова екселенција Радко Влајков, бугарски амбасадор у Београду, Александар Петровић, помоћник градонaчeлника Новог Сада и Миљана Козаров, помоћник директора КЦНС. Концерт је организован у сарадњи са Амбасадом Републике Бугарске у Србији.

Господин Петровић је пренео поздраве градоначелника Вучевића и навео да jе хор Ангелите прославио Бугарску у целом свету. Да је сарадња Новог Сада и Пловдива по много чему важна, да симболично оба града јесу други највећи градови у својој земљи, да је Пловдив на Марици а Нови Сад на Дунаву, те да је повезивање у част титуле Омладинска и европска престоница културе значајан моменат за културну размену.

Амбасадор Радко Влајков је истакао да је срећан што је овај концерт новогодишњи и божићни поклон Новосађанима и да ће он лично са радошћу учествовати на церемонији проглашења Новог Сада Омладинском престоницом Европе 26. јануара, те да ће се током ове године званично побратимити градови Новог Сад и Пловдив.

Женски хор Ангелите је први приватни хор основан пре 30 година у Бугарској. Наступао је на најпознатијим музичким сценама широм света као и на додели Нобелове награде. Чини га 17 прелепих дама, свака у јединственој ношњи посебне области своје земље, предвођених диригенткињом Катјом Баруловом. Публика је чула мноштво традиционалних и традицијом инспирисаних песама, богате хармоније и сложеног начина певања који иде до четворогласја.

Такође, у холу Културног центра Новог Сада публика је уживала у сликама еминентног бугарског уметника Динка Ненова Донателла, коме ово није прво представљање у Новом Саду јер смо његов рад могли видети и 2017. Скулптуре и слике овог савременог Донателла, добитника бројних награда, увелико су постале део колекција многих галерија и приватних колекција широм света. Сем природе, његове слике се оглашавају својеврсном музиком јер су музичари који свирају, чест и веома занимљив мотив ком су се посетиоци и овом приликом дивили.

Текст и фото: В. Раонић;