ОТВАРАЈУ СЕ ЗВАНИЧНИ КОЛ-ЦЕНТРИ У СВАКОМ ОД 44 ДОМА ЗДРАВЉА У ВОЈВОДИНИ

Покрајински секретар за здравство проф. др Зоран Гојковић изјавио је да je на Клиници за инфективне болести КЦВ хоспитализовано пет пацијената оболелих од вируса корона, од којих су три пацијента на респиратору и у тешком општем стању, један у критичном, док су два пацијента, која су прва примљена у Клинички центар Војводине, са значајним побољшањем стања.

„Епидемиолошка служба је и даље на терену, сви контакти који су изоловани од ових пацијената су у овом тренутку под пуном контролом, што не значи да и даље не треба бити опрезан, с обзиром на то да ћемо вероватно имати и нове нивое заразе других људи“, изјавио је секретар Гојковић, истичући да је пацијент који лежи у Општој болници у Панчеву такође у добром општем стању.

Он је најавио да ће здравствени систем Војводине и контакти људи који су у кућама, којима је одређена самоизлозација или мера карантина у наредном периоду функционисати на три нивоа.

„Први ниво су званични кол-центри сваког од 44 дома здравља у Војводини, који ће бити 24 сата на располагању свим пацијентима. Други ниво је да се у оквиру домова здравља обезбеђују посебне просторије, што се већ чини, које ће бити самоизоловане за пацијенте који имају акутне респираторне симптоме и ти центри ће имати своје телефоне, на које ће им се обраћати грађани који се налазе у самоизолацији, а код којих се јављају озбиљнији симптоми, како не би долазило до мешања пацијената у тим акутним респираторним центрима и како се не би правиле гужве“, рекао је Гојковић.

Он је најавио и да ће највећи број лекара опште праксе дати своје приватне телефоне како би, уз оне телефонске линије које додатно буду обезбеђене у домовима здравља, имали директан контакт са људима који су у кућама.

„Циљ свих мера јесте да грађани уместо да долазе у домове здравља комуницирају телефонски са лекарима и да, уколико се укаже потреба на основу клиничке слике, лекари одлазе према кућама људи који су болесни или их, у зависности од клиничке слике, транспортују или преусмере у дом здравља, општу болницу или клинички центар“, истакао је покрајински секретар за здравство.

То значи да ће опште болнице, институти и Клинички центар Војводине све своје специјалистичке службе ставити на располагање грађанима телефоном.

„Тешке хроничне и малигне болеснике молимо да остану у кућама, за њих ћемо имати посебан третман у наредним данима, јер су они међу најризичнијим групама. Здравствени систем ће им помоћи“, апеловао је секретар Гојковић.

Он је позвао волонтере, добровољце, незапослене лекаре и лекаре који су у пензији да контактирају с домовима здравља и болницама, како би се добила испомоћ и од њих, првенствено за обављање посла у кол-центрима.

„Здравствене раднике молим за пуну приправност и одговорност, јер се на њих тренутно највише ослањамо и они морају да остану здрави. Молимо грађане да не оптерећују телефонске линије позивима који нису везани за њихово здравствено стање, јер су те линије резервисане искључиво за здравствене потребе“, изјавио је Гојковић.

Он је рекао да је Покрајинска влада данас обезбедила 10 тона средстава за дезинфекцију која ће најхитније бити дистрибуирана здравственим установама.

„Мере су правовремене и сви се надамо да ћемо имати позитиван исход, али то ће бити могуће само у случају да их се строго придржавамо“, изјавио је Гојковић.