У Српској читаоници „Лаза Костић“ у Сомбору, данас је отворена јединствена изложба научних радова Сомбораца под називом „Научна достигнућа Сомбораца, НАДОС“. Изложбу је званично отворио помоћник градоначелника за област културе и туризма Урош Бузаџић који је том приликом истакао да је ова изложба доказ да се Сомбор може похвалити са бројним научницима који својим радом и именом проносе и име града Сомбора.
„Драги домаћини, цењени гости и драги пријатељи, мени је изузетно задовољство што сам са вама данас и што имам могућност да вас поздравим у своје име и у име Града Сомбора. Често се говори да је Сомбор град културе, уметности и просвете, али некако увек се изостави та наука. Овим скупом доказујемо да је наука дубоко утемељена у нашу заједницу и да Сомборци нису само они који прате науку, већ својим активним радом и учешћем обликују савремене методе учења и истраживања. Зхавалан сам свим научницима што су присутни и што својим радом и именом проносе и наше име града Сомбора тако достојанствено свуда у свету. Надам се да ћемо сви ми имати прилику да пронађемо неку врсту инспирације у научним радовима присутних научника и да ћемо уживати у њиховим предавањима у наредном периоду. Проглашавам изложбу отвореном“, рекао је Бузаџић.
Током отварања, обратио се и иницијатор саме изложбе, проф. др Стеван Бербер, поздравивши присутне.
„Поштоване званице Српске читаонице, учесници ове изложбе, велико ми је задовољство и част да вам се обратим и кажем неколико речи о идеји за организовање ове изложбе. Научни радови садрже прве јавне приказе научних открића. Почетак свега, који се затим преносе у универзитетске лекције из којих се пишу књиге, а паралелно са тиме, у природним наукама прелазе у интелектуалну својину у форми патената и индустријске пројекте касније. Слична веза, суштински скоро иста, постоји у уметности и друштвеним наукама. Зато смо се одважили да у Српској читаоници организујемо изложбу научних радова Сомбораца. Хтели смо да направимо што је могуће очигледније оно што су они одрадили или објавили. Желели смо да наш Сомбор буде место где ће се одржати овај несвакидашњи догађај, место где смо стекли наше основно знање и где су нам се родиле идеје да се бавимо науком. Спустимо то знање у стварност и направимо га доступним свима. Желим да Верујем да ће идеја овакве изложбе надживети наше генерације. Желим да њени данашњи млади посетиоци једнога дана донесу боље радове од наших и да говоре са овога места са заносом и жаром, већим од наших. Хвала“, рекао је проф. др Бербер.
Током догађаја, присутни су могли да чују по коју реч о сваком научном раду и научнику који је учествовао у изложби, а о њима су говорили доц. др Наташа Стојановић и глумац Перо Стојанчевић.
Програм изложбе ће трајати од 30. новембра до 6. децембра, у чијем склопу ће се одржати и предавања стручњака, учесника изложбе.
Током изложбе биће изложене копије научних радова објављених у часописима и/или зборницима са конференција и конгреса, као и књиге учесника. Циљ организовања ове изложбе је популаризација науке и научног рада, као и подстицање младих генерација да се определе за науку као животни позив.
Свечани програм су својим наступом увеличали ученици Музичке школе „Петар Коњовић“ Сомбор.
Извор: Град Сомбор