POLJOPRIVREDNICI U BORBI PROTIV AMBROZIJE

U Subotici i okolini ove godine biće sprovedene brojne aktivnosti na suzbijanju ambrozije, korovske biljke koja se jako brzo širi i loše utiče na zdravlje osetljivih. Svoju ulogu u tom procesu, koji finansira Evropska unija, imaju i poljoprivrednici, za koje je u Hajdukovu kod Subotice organizovana edukacija. 

Subotica na svojoj teritoriji ima četiri prirodna staništa a na njima ceo niz invazivnih vrsta sa kojima se suočava. Jedna od njih je ambrozija, koja se najviše širi na ruralnim i obradivim površinama. Svoju ulogu u njenom suzbijanju imaju i poljoprivrednici.

“Jako je bitna informisanost. Shvatanje da je to nešto novo. Ne može neko da slegne ramenom i da kaže to je glupost, ja sam to učio na studijama drugačije zato što živimo u svetu koji se brzo menja. Zbog klimatskih promena, mnoge invazivne vrste se ubrzano šire”, kaže stručnjak za ekologiju Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode Klara Sabadoš.

Kako je predstavljeno, na području Subotice biće postavljeni novi aparati za merenje koncentracije polena, urađena analiza zastupljenosti invazivnih vrsta, kao i fizičko i hemijsko uklanjanje prvenstveno ambrozije. Kako bi postignuti efekti bili održivi, ključna je i edukacija.

“Rezultat je i edukacija, kao što je danas u vidu seminara gde će poljoprivrednici sa ovog terena imati prilike da se upoznaju, od strane strulnih lica, o invazivnim vrstama, zatim o njihovoj rezistentnosti na određene preparate i na određene načine koje su do sada bili prisutni u suzbijanju i neke inovacije koje je potrebno primeniti kako bi trajnije se rešio problem invazivnih vrsta, ne samo u prirodi, nego i na njivama”, ocenjuje pomoćnik pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine Nemanja Erceg.

Sve navedene aktivnosti realizuju se u okviru projekta “Zaštita prirode od invazivnih biljnih vrsta”, koji se realizuje u okviru drugog poziva Intereg – IPA programa prekogranične saradnje Mađarska.

Izvor: RTV