ПОПУЛАРНА ПСИХОЛОГИЈА – ТРИ УСЛОВА СРЕЋНОГ БРАКА

Интересовање у вези са међуљудским и партнерским односима порасло је више него икад. Готово свима су позната имена Михаила Лабковског и Михаила Литвака, психотерапеута са дугогодишњом праксом чијих текстова има на нашем језику. Откривамо читаоцима још једног стручњака. Руски психолог Александр Шахов је социјални психолог, стручњак за родне и породичне односе, начелник Центра за психолошку помоћ. 

Као три разлога срећног брака, у емисији коју води Елена Ханга, Шахов наводи три „О”: Отворене емоције, отворене везе и отворене финансије.

ОТВОРЕНЕ ЕМОЦИЈЕ

То значи да кад моја жена или ја имамо емоције – љутњу, огорченост и др. – ми их делимо. Сложили смо се да прихватамо и слушамо једни друге. То је врло важно. Ако игноришете и не дозволите свом партнеру да изрази оно што му је на души, онда му не можете пружити подршку, а то подрива поверење. Отворене емоције су темељ пријатељства и поверења. Ако је мушкарац забринут и дели ово са женом, она ће пажљиво слушати, неће га осуђивати, неће захтевати од њега да буде јак, не треба ни да му понуди решење, само подршку!

ОТВОРЕНА КОМУНИКАЦИЈА

Пре свега, немамо лозинке на телефону. Имајући прилику да комуникацију проверимо у било ком тренутку, ми то не чинимо, јер верујемо. Мој мобилни телефон и преписка у њему доступни су мојој жени. Она зна за мој посао, моје специфичности и чува професионалну тајну као и ја. Могу отворити било какву преписку на друштвеним мрежама, било коју моју комуникацију са пријатељима, колегама. Везе изван породице су важне. Ако неко почне да комуницира са секташима или наркоманима, мислите ли да ће то неће утицати на вашу везу, атмосферу у породици? Несумњиво хоће! Да ли би вам било важно да знате да је вољена особа започела везу са неким деструктивним људима? Да. Ако је мушкарац у преписци са неким и то не покаже својој жени, он флертује, а ово је већ издаја. Ваш партнер би у начелу требало да зна са ким комуницирате, шаљете поруке, излазите. Ово је ради безбедности породице.

Наравно, свакој особи је потребан сопствени простор и партнер га мора поштовати. Али ово поштовање личног простора произлази из поверења. Кад верујем, онда поштујем. Али када нешто кријемо једно од другог, то говори да немамо поверења једни у друге, што значи да неће бити ни поштовања.

ОТВОРЕНЕ ФИНАНСИЈЕ

Од самог почетка смо се сложили да ни ја ни моја супруга нећемо крити плате. Имамо јасан принцип расподеле новца. Свако од нас доноси оно што заради у заједничку касу. А онда новац распоређујемо по буџету: обавезна плаћања за стан, порези итд. Имамо и своје личне новчанике, односно личне трошкове за које не извештавамо једни друге, никада не питамо где су потрошени и не замерамо им. Ово је лични новац који можемо потрошити на било шта.

Постоји посебан буџет за женску лепоту, ово посебно истичем јер је погрешно сматрати женску лепоту (само) женским џепарцем. Женски џепни трошкови су нешто што би јој требало бити задовољство: да седи у кафићу, оде у биоскоп, купи неку ситницу која јој се допала, не питајући никога и не размишљајући како ће то утицати на укупан буџет. А лепота жене и даље је породични ресурс. Ово је буџет који је потребан мужу. Желим да видим своју жену лепу, па намерно издвајам новац тако да она остане лепа.

На пример, ако желим да ми аутомобил буде леп, издвајам буџет за полирање, прање, чишћење унутрашњости. Ово је посебна ставка општег породичног буџета. Мушкарац не мисли да би то требао бити његов џепарац. А супруга не каже: „ауто ти је из џепа и потроши га!” Не, ово је заједничко власништво. Новац је један од главних сукобљених тренутака у вези. Ако се питање финансија не реши, ако се жена осећа несигурно у погледу будућности због финансија, онда ће бити забринута. Ова анксиозност ће прерасти у скандале, одласке и тако даље, сматра Шахов.

 

Иначе, Александр Шахов је блогер са преко милион пратилаца на друштвеним мрежама. Аутор је и стручњак водеће психолошке емисије у земљи са укупном гледаношћу од 30 милиона људи. Редован је гост најважнијих ТВ канала. Одржао је више од 500 семинара и обука у 350 градова 35 земаља света попут Швајцарске, Немачке, Француске, Италије, САД, итд. Са шармом и хумором пише и говору на свом Јутјуб каналу о мушкој и женској психологији, међуљудским и партнерским односима.

Рођен у Иркутску, одрастао је у породици геолога, касније се преселио у Петропавловск на Камчатски.  Ту је живео до своје 33. године. Сада има 47 година, ожењен је и има децу. Покушавајући да реши неке своје дилеме, још са 14 година је читао сродну литературу по библиотекама, а све почиње „Занимљивом психологијом” аутора Платонова. Ипак је најпре постао истражитељ, па градски тужилац. Радио у тој струци много година, да би се вратио психологији и тотално посветио првобитној страсти. Ипак, није спојио ова два занимања у криминалистичку психологију, него се окренуо породичним и односима у везама, сексуалним и другим табу темама које муче људе данашњице.

Превод: В. Раонић;