ПОСЕТА КОМИТЕТА ЗА ЈЕДНАКОСТ И НЕДИСКРИМИНАЦИЈУ ПАРЛАМЕНТАРНЕ СКУПШТИНЕ САВЕТА ЕВРОПЕ

Чланови поткомитета за права националних мањина Парламентарне скупштине Савета Европе састали су се данас у Скупштини АП Војводине с представницима институција АП Војводине и савета националних мањина – националних заједница поводом размене искуства када је у питању остваривање права националних мањина.

Потпредседница Скупштине АП Војводине Снежана Седлар, као домаћин овог скупа, обратила се присутнима, укратко их упознала са специфичностима покрајине и Скупштине АП Војводине, истакавши да је покрајинска Скупштина право место за разговоре о положају, о правима националних мањина и о свим другим питањима у вези са остваривањем пуне једнакости и недискриминације.

„С поносом могу да кажем да је наша скупштина препознатљива по томе што у свом раду у службеној употреби равноправно користи шест језика, на којима посланице и посланици могу да се обрате на седницама. То су српски, мађарски, словачки, хрватски, румунски и русински језик. Поред тога, посланици и посланице однедавно могу да добију и скупштинске материјале на мањинским, својим матерњим језицима, као и да се на језицима мањина који су у службеној употреби обрате на седницама скупштинских одбора и радних тела.” – рекла је потпредседница Скупштине АПВ.

Седларова је додала и то да покрајинска Скупштина има и посебне одборе који се баве питањима права националних мањина

Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице Михаљ Њилаш оценио је данашњи састанак веома значајним и похвалио је одлуку да се тај састанак одржи у Новом Саду, на поднебљу где вековима у слози и хармонији живе припадници многих националних мањина.

„Војводина је заиста добар пример како у једном региону може да функционише развијена мањинска политика. Она се заснива на високом степену развијености информисања на језицима националних мањина, као и свести самих припадника о својим правима. Тој политици такође доприноси ефикасна службена употреба језика и писама националних заједница, развијена мрежа њихових културних институција, као и веома добра сарадња с матичним државама и регионима.” – истакао је Њилаш.

Поред тога, ресорни секретар представио је нормативне оквире који гарантују заштиту права националних мањина у Србији и најважније органе покрајинске управе које се баве мањинским правима, као и њихову улогу. Њилаш се осврнуо и на активности његовог секретаријата када су у питању мањине, које се деле на четири области: на образовање, службену употребу језика и писма, културу националних мањина и јавно информисање на језицима мањина.

Представница Федералне уније националних мањина (ФУЕН) Рената Тришлер представила је Иницијативу сигурносног пакета за националне мањине (МСПИ), петицију која има за циљ да обезбеди бољу будућност националних мањина – националних заједница у Европи. Према њеним речима, иницијатива не жели ничега да лиши већинске заједнице или Европу, једноставно жели да те заједнице и Европа буду разноликије када су у питању језици и културе.

Петицију је потписало више од 1,1 милиона грађана из једанаест земаља Европске уније, тачније из Мађарске, Румуније, Италије, Словачке, Шпаније, Бугарске, Литваније, Хрватске, Данске, Летоније и Словеније.

Рената Тришлер истакла је да у Европи живи више од четири стотине нациналних мањина, и да иницијатива заступа управо њихове интересе.

Састанку поткомитета за права националних мањина Парламентарне скупштине Савета Европе, којем је председавала посланица Елвира Ковач, присуствовали су и бројни представници националних савета националних мањина, који су појединачно изнели своје ставове, искуства и идеје када је у питању заштита права националних мањина.