ПРЕДАВАЊЕ О ЗДРАВИМ ПРИНЦИПИМА ИСХРАНЕ, ВАЖНА И КОНТРОЛА УЖИНА

Поводом обележавања Светског дана хране за ученике Економско-трговинске школе, будуће конобара и куваре, организовано је предавање „Правилна исхрана-доступна и приступачна свима, за свет без глади“. О здравим принципима исхране, ђацима је причала др Сања Брусин Белош из Завода за јавно здравље Кикинда:

– Живимо у свету где је храна сасвим другачија у односу на пре 50 година. Индустријске намирнице незамисливо је правити без разних врста адитива, а познато је да ниједан адитив није добар за здравље. Храна је нешто на шта можемо да утичемо, на врсте намирница, фреквенцију оброка, количину хране коју уносимо и тиме можемо да допринесемо дугорочном очувању здравља- објаснила је др Брусин Белош. Предавање је организовано у сарадњи са Економско-трговинском школом и Секретаријатом за заштиту животне средине, пољопривреде и руралног развоја. Мирослава Крнић, секретарка Секретаријата, рекла је да су, у сарадњи са ЗЗЈЗ, током претходне и ове године, урадили котролу ужина у вртићима и школама, што представља обавезу локалних самоуправа на основу Закона о безбедности намирница и Закона о јавном здрављу:

– Урадили смо контролу школских оброка како би исхрана била квалитетнија и количински прилагођена одговарајућем узрасту. Формирање здравих навика у исхрани је врло важно, од најмлађег узраста. Радимо на контроли дерматолошких и микробиолошких анализа не само састава него и квалитета намирница- потврдила је она. Ђаци Економско-трговинске школе поред својих редовних активности, баве се и темом здраве исхране, кроз прилагођавање наставног плана и програма и кроз разне пројекте, испричао је професор куварства Милан Малетић.

Извор: Град Кикинда