PREMIJERA FILMA TEŽINA LANACA 3 ZA SUBOTIČANE

Borisova bitka protiv nepravdi u modernom društvu i ideji da stvori sistem po meri čoveka

U bioskopu Eurocinema, tražila se karta više za projekciju trećeg u seriji filmova Težina lanaca, koji je večeras doživeo premijeru u Subotici, navodi subotica.info.

U bioskopu nisu bili samo Subotičani već i stanovnika okolnih mesta, onih koji cene rad reditelja Borisa Malagurskog, koji je rođeni Subotičanin.

Reditelj pokušava da skine koprenu sa očiju gledaocima, da bi im razotkrio sistem koji se pokazao kao najjači od svih dosadašnjih, neoliberalni kapitalizam, koji proždire sve resurse gde god stigne, a za posledicu ima devastiranje ekosistema na globalnom nivou i koji, čini se, donosi klimatske promene koje će dovesti do takvih migracija gde će aktuelna situacija sa migrantima biti smešna.

Uvodni deo filma je posvećen trovanju sveta pomoću osiromašenog uranijuma koji vojska SAD (a može se reći kasnije i zapadna alijansa) deli svakoj državi koju proglasi za neprijatelja. Film je protkan dokumentarnim snimcima koje su napravili sami Amerikanci prilikom istraživanja o dejstvu radioaktivne prašine na svoje vojnike i građane (dobro, samo stanovnike Bikinija koje oni nazivaju „divljacima“), od detoniranje nuklearnih bombi do ratova u Kuvajtu, pa do bombardovanja ciljeva na Balkanu, Bosni i FR Jugoslaviji.

Drugi deo govori o proizvodnji genetski modifikovane hrane GMO, koju je započeo Monsanto a nastavio,kupivši tu firmu u finijoj formi Bayer. Kod nas je formalno zabranjen GMO, ali soja je našla način da se “provuče” i na naše zemljište.

Kroz primer hiljadugodišnje poplave u Srbiji, pre nekoliko godina, ukazao je kako  je i nas dotakla rušilačka snaga prirode, koja polako reaguje na njenog najvećeg neprijatelja a to je ljudsko biće, kada ono nema razuma, nego samo dolare u očima.

Na nekim mestima ljudi više nisu imali izbora, egzistencija im je bila ugrožena, i oni su morali uzeti stvari u svoje ruke. Primer kod nas je bio reakcija stanovnika Stare planine koji su se uspeli izboriti da se reke i potoci, na njihovoj planini, ne pretvore u cevi za mini hidroelektrane i da im se potpuno unište uslovi za život.

Po završetku filma, koji je detaljno obradio našu situaciju u društvu i političare, publika je dugim aplauzom pozdravila Borisa koji je izišao pred gledaoce i ponudio se da odgovori na nekoliko pitanja.

Film, po rečima autora, nije dobio podršku Filmskog centra Srbije zbog toga što je isuviše naučno istraživački i previše društveno angažovan!

Boris je od UG Slobodan grad dobio plaketu – Subotičanin godine.

Izvor: subotica.info