РАД ЦАРИНИКА У СКЛАДУ СА НОВИМ МЕРАМА ВЛАДЕ

Иако су 20. марта од 8 часова ујутру сви гранични прелази затворени за улазак путника у Србију, робни промет наставља неометано да се одвија, па ће царинска служба Србије и даље бити присутна 24 сата на свим граничним испоставама.

Нова мера односи се искључиво на путнике који се превозе возилима друмског, железничког и речног саобраћаја, док је претходно обустављен и међународни путнички авио-саобраћај са аеродрома „Никола Тесла“ у Београду.

Царински службеници ће у новонасталим околностима пужити подршку колегама на робним терминалима, како би се царињење и транспорт робе одвијали што брже и ефикасније. Списак граничних испостава и реферата преко којих се одвија робни промет доступан је на сајту Управе царина.

Осим на граничним робним испоставама ка којима гравитирају теретни камиони, цариници ће се појачано ангажовати и на свим унутрашњим робним испоставама, попут робне испоставе на аеродрому у Београду где ће се и даље одвијати карго саобраћај.

Преглед товара и царињење робе се претходних дана спроводи у складу са динамиком која је у овом моменту одређена применом одлука Владе Републике Србије. Предузимају се све мере како би се обезбедило да транспорт функционише и да се привредна активност настави у што нормалнијем и већем обиму, јер је снабдевање грађана и привреде од виталног значаја.

Током претходних дана приметан је био притисак, пре свега камиона, на наше велике граничне прелазе што је с једне стране било условљено чињеницом да је промет сада могућ само преко тих прелаза, а са друге, одлукама суседних земаља.

Задржавања у теретном саобраћају узрокована су појачаном контролом уведеном ради спречавања ширења вируса, јер возачи камиона такође подлежу неопходном санитарном прегледу. Међутим, иако теретни саобраћај функционише отежано, промет робе ни у једном тренутку није стао, што је једнако важно и нама и нашим суседима.

Пошто је заштита здравља свих грађана апсолутни приоритет у овом тренутку, царински службеници ће наставити да пружају сву неопходну подршку колегама из граничне полиције и граничне санитарне инспекције, како би се мере појачаног надзора и контроле што ефикасније спроводиле.

Шалтери Управе царина остају отворени, јер се одлука о затварању шалтера јавних служби не односи на Пореску управу, Управу царина и Управу за трезор, с обзиром на то да би њихово затварање нарушило несметано функционисање државе, поготово у периоду ванредног стања.

Царинска служба доследно спроводи привремену забрану извоза основних животних намирница битних за становништво, како би се спречила несташица тих производа услед потребе за појачаним снабдевњем током трајања епидемије корона вируса. Том одлуком Владе обухваћене су намирнице попут брашна, шећера и уља, производи попут сапуна, пелена за децу и одрасле, марамица, убруса и тоалет папира, као и дезинфекциона средства попут варикине, асепсола, алкохола, али заштитна опрема у коју се убрајају заштитне маске, рукавице, одела, наочаре. Забрана извоза се односи на наведену робу без обзира да ли њен превоз врше физичка или правна лица.

Пооштрена је и мера која се односи на забрану извоза лекова, па је тако у наредних 30 дана забрањен извоз свих лекова, сем оних који нису регистровани у Србији а које домаћи произвођачи производе за страно тржиште. Како не би била угрожена снабдевеност домаћег тржишта, поред сунцокретовог уља, забрањен је и извоз сунцокрета у љусци и полупрерађеног уља.

Подсећамо и на чињеницу да се кризне околности кријумчарима понекад чине нарочито привлачним, јер верују да ће тада моћи лакше да се баве злоупотребама, међутим цариници то добро знају, па се без обзира на ванредне околности контроле доследно спроводе.