Jedna španska kompanija pokušava da koristi perje živine kao materijal za proizvodnju prirodne plastike koja će, ovom nusproizvodu prehrambene industrije i živinarske proizvodnje, dati novi život.
Procenjuje se da je evropska živinarska industrija u 2014. godini proizvela oko 3,1 miliona tona neupotrebljenog perja. Međutim, istraživač i naučnica iz španske firme Cidetec, Sarah Montes, smatra da se to perje može iskoristiti.
Otpad od živinskog perja, koji se generiše širom sveta u velikim količinama, najčešće se spaljuje, završava na nekoj deponiji ili kao hrana niskog kvaliteta za druge životinje. Međutim, perje može u budućnosti da bude dragocen resurs. Perje se sastoji se od 90% keratina – istog vlaknastog proteina koji daje dlaci, kopitima i rogovima njihovu žilavost.
Većina otpada profitabilan materijal
“Većina otpada je profitabilan materijal”, navodi Sarah. Zbog visokog sadržaja keratina, perje će verovatno proizvesti plastiku koja je jača i otpornija u poređenju sa onom plastikom gde se koriste modifikovani skrobni ili biljni proteini. Sarah koordinira projekat pod nazivom KARMA2020, koji se bavi transformacijom perja u biorazgradivu plastiku.
Takođe u okviru ovog projekta Horizon KARMA2020 stvoreni su uzorci materijala zasnovanih na perju, a koji se mogu koristiti za pakovanje, koristeći postupak u kojem se zagrejani materijal ubrizgava u kalup kako bi ga formirao. Njihov sledeći izazov je povećanje njihovog proizvodnog kpaciteta za industrijsku proizvodnju.
Istraživači trenutno istražuju kako napraviti ambalažu od perja, iako razvijaju i druge aplikacije, kao što su đubriva, kompozitni materijali i zaštitna odela protiv požara.
Izvor: zivinarstvo.com