Свечаном академијом у Великој скупштинској сали зграде „Жупаније“, у четвртак, 21. новембра обележен је Национални празник Буњеваца у организацији Удружења грађана „Буњевачко коло“.
Ово је један од четири Национална празника Буњеваца који се обележава у знак сећања на 25. новембар 1918. године – Дан Велике Народне скупштине Срба, Буњеваца и осталих Словена, када је изгласано присаједињење Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији.
На самом почетку присутне је поздравио државни секретар у Министарсту за медије и телекомуникације, подпредседник Националног савета буњевачке националне заједнице и председник „Буњевачког кола“, Дејан Парчетић, који је истакао да овај дан симболизује јединство, заједништво и снагу.
„Данас, више него икад важи да се сећамо и учимо из тог периода историје како бисмо са још већом одговорношћу и посвећеношћу градили будућност, иако изазови пред нама су многи“ поручио је Парчетић.
Испред Града Сомбора присутнима је празник честитао заменик градоначелника Милан Стакић.
„Желео бих да нагласим да ми је изузетна част и велико задовољство да 106 годишњицу присаједињења Војводине Краљевини Србији обележавамо управо у нашем граду у којем је те 1918. године основано Народно веће Срба и Буњеваца. На дан Велике народне скупштине у Новом Саду 757 посланика, од којих је по први пут у историји овог дела Европе било присутно и седам жена, донело је исправну и правовремену одлуку, те данас обележавамо празник Срба, Буњеваца и других Словена. Управо та слобода и равноправност су водиље данашњег руковођења Града Сомбора који представља сву лепоту заједништва изниклог на тлу Војводине“ рекао је Стакић.
Присутне је поздравио и виши саветник за питања националних мањина из ОЕПС-а господин Доминик Драснар.
„Мисија ОЕПСА је увек ту за буњевачку националну мањину, такође, за све националне мањине у Србији, да им помогне да остваре своја права, своје интересе и да заједно негујемо то богатство које националне мањине представљају за српско друштво и читаву државу“ поручио је Драснер.
Председница Националног савета буњевачке националне мањине др Сузана Кујунџић Остојић истакла је да се улажу белики напори како би млађе генерације знале свој идентитет и биле поносне на своје претке.
„106 година од Великог рата историчари кажу да је у том рату свако друго мушко чељаде у Србији погинуло. Немамо такве податке за Буњевце, али сигурно је велик број и кад то све заједно сагледате и погледате велика је ствар да постојимо, да нас има, да се трудимо да имамо будућност, да прошлост заједништва славимо, обележавамо, али да би та будућност имала неки свој облик, морамо да знамо који је то пут и чему тежимо и шта треба да унапредимо, шта треба да урадимо“
Свечаној академији присуствовали су и помоћник секретара Покрајинског секретаријата за високо образовање и научно истраживачку делатност Лука Радуловић, члан Градског већа града Сомбора за област културе и образовања Јасмина Илић, помоћник градоначелника Сомбора за област културе и туризма Урош Бузаџић, те Марко Марић, члан Градског већа града Суботице за област привреде.
У оквиру свечаног програма наступили су вокална солисткиња РТС-а и РТВ-а Зорана Иђушки и ансамбл ГКУД „Раванград“.
Извор: Град Сомбор