„ТРГ КЕРАМИКЕ“ У НОВОМ САДУ

У самом центру Новог Сада, на Тргу републике 13, закорачили смо у један други свет, креативности, маште и слободе изражавања. Удружење ТРГ КЕРАМИКЕ постоји две године и окупља људе који воле и уживају у уметности. Радионицу води Тијана Јордановски, академски уметник, дипломирала на одсеку керамика Факултета примењених уметности у Београду. Похађа и постдипломске студије конзервације и рестаурације керамике на Академији уметности Нови Сад.

Тијана држи курсеве керамике за одрасле, децу, а такође и припрему за пријемни на одсеку керамике ФПУ у Београду. У понуди је и такозвани Дан са породицом, као и Тим билдинг намењен дружењу са колегама и јачању тимског духа. Велико је интересовање, термини су попуњени, па се понекад чека на слободно место. Идеалне су групе до десет полазника, а све у циљу квалитетног рада. Тијана се тако сваком може индивидуално посветити јер сви праве различито. Од пре пар месеци помаже јој Марија Градишник пошто је потребно доста ангажовања.

Долазе све генерације, шаролико, нешто више жена него мушкараца. Мотиви су различити, од жеље за професионалним бављењем и продајом керамике до једноставног уживања у хобију. Укључивање у групу је флексибилно, можете доћи неколико пута или долазити годинама, сами или у друштву. Полазници су разних занимања, и сви се добро уклапају. На часу влада креативна и опуштена атмосфера. Многима је то начин да кроз забаву и инспирацију обогате свој живот и опусте се након свакодневних обавеза.

У школи се одржавају и рођенданске радионице. Деца се забављају, буде торта, сокови и на крају своје радове носе кући. Тијана каже да је ова активност значајна за децу, развија моторику и координацију, јер није лако радити са глином. Прво им даје да цртају, а онда цртеж претворе у тродимензионални облик. Задаје им тему или сами бирају. Неоптерећени су, слободни, а радови су им одлични.

У раду се користе разне врсте глине, чак и порцелан као најфинији, најлуксузнији. Ради се ручно за апстрактне облике, а на точку посудна керамика, јер он намеће округле облике. Постоји огроман број могућности као што су пастели за керамику, пресликачи, глазуре односно топљено стакло, цртање четкицом са пастама, све као и у сликарству. Предмети се направе, затим суше, пеку, фарбају и поново пеку. Даље се могу употребљавати а неки их и продају. Потпуно су функционални, чак се могу прати у машини за судове. Са овог курса свако понесе оно што је направио, а у сваком случају успомену, ново савладану вештину и добро расположење.

За Војвођанске текст и фотографије: Ивана В.