ТРИБИНА О НАШИМ ДОБРОВОЉЦИМА У ВЕЛИКОМ РАТУ

У склопу обележавања 12. новембра, Дана ослобођења Ковина у Првом светском рату, Библиотека „Вук Караџић“ Ковин организује, у сарадњи са Центром за културу Ковин и Удружењем потомака ратника ослободилачких ратова Србије 1012-1918. и поштовалаца Ковин, трибину под називом „Српски добровољачки покрет у Великом рату (1914-1918)“. Предавач је др Милан Мицић, историчар, аутор више од двадесет књига историографије, историјских есеја, прозе, поезије. Такође, др Мицић је, у својству помоћника покрајинског секретара за за културу и јавно информисање за културно наслеђе и јавне збирке, од 2009. године редовни учесник церемоније одавања поште ратницима на Војничком гробљу у Ковину.   

Добровољци српске војске у Великом рату били су махом Срби – аустроугарски држављани. Они су били последњи браниоци Београда 1915. године, ослободиоци Кајмакчалана 1916. године, храбри борци на Добруџи;  после 1915. године они су последња и једина попуна српске војске. Највише су у српску војску долазили из Русије, где су се као аустроугарски војници предавали руској војсци, или из САД, где су радили.

Из Ковина то су били, поред осталих, Ђура Каначки, Ђура Стојковић, Коста Мајсторовић, из Баваништа Васа Гајин, Сава Јанков, Драгољуб Калишки;  из Делиблата Илија Србуљ, Сава Борђа, Јован Буташ; из Гаја Сава Радивојевић, Живан и Петар Милетић, из Плочице Гена и Петар Балан.

У бојевима на Добруџи 1916. године погинуо је Каменко Илић из Баваништа, а у најелитнијем одреду српске војске – Добровољачком одреду Војводе Вука који је ослободио Кајмакчалан – борили су се Ђура Маргановић из Ковина, Никола Бабић, Радивој Ковачевић и Мита Милутинов из Баваништа.

У уторак, 12. децембра 2019. године, биће одржане трибине у Баваништу – огранак библиотеке, од 17 сати и потом у Центру за културу Ковин, од 19 часова.

Извор: Општина Ковин