У НОВОМ БЕЧЕЈУ ОДРЖАН ЕДУКАТИВНИ СЕМИНАР У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА „ BEST WASTEWATER”

У Новом Бечеју је, 19. новембра 2024. године, одржан едукативни семинар у оквиру пројекта „Прекогранична сарадња у третману отпадних вода дуж реке Тисе” („BEST WASTEWATER”), који се реализује кроз програм Интеррег ВИ-А ИПА Мађарска – Србија. Пројекат, који има за циљ унапређење квалитета воде и заштиту животне средине, окупља партнере из Србије и Мађарске, укључујући општине Нови Бечеј, Кањижу, Хоргош, Алгyő и Сегедин.

Присутнима се обратила Бранкица Табак, подсекретар Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине, која је нагласила кључне циљеве пројекта: „Пројекат се фокусира на унапређење канализационих система, идентификацију главних извора загађења и побољшање квалитета пречишћене воде. Планирамо набавку модерне опреме и заједничко управљање ресурсима како бисмо ефикасније реаговали на изазове.”

Присутне на Семинару поздравио је председник општине Нови Бечеј Саша Максимовић изразивши задовољство што је општина део значајног међународног пројекта. „Велика ми је част што Нови Бечеј учествује у овом пројекту, који ће допринети заштити наше реке Тисе и омогућити квалитетније управљање отпадним водама у региону. Заједничким радом поставићемо темеље за здравију животну средину”, истакао је.

 

Поред едукативног сегмента, учесници су сазнали више о активностима које ће се реализовати у оквиру пројекта. У Мађарској је планирана набавка специјализованих возила за чишћење канализације, док ће у Србији, у Кањижи и Хоргошу, бити набављена опрема за инспекцију и одржавање канализационих система. Покрајински секретаријат ће спровести детаљну анализу загађења реке Тисе и мапирати критичне тачке, чиме ће се осигурати бољи увид у проблеме које треба решавати. Такође, предвиђено је формирање заједничке електронске базе података како би се унапредило реаговање у хитним ситуацијама.

Укупна вредност пројекта износи 876.898,96 евра, од чега Европска унија суфинансира 745.364,11 евра, док Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине улаже 150.268,80 евра. Пројекат ће трајати 24 месеца, од јула 2024. до јуна 2026. године, а његова реализација представља значајан корак ка очувању биодиверзитета реке Тисе и одрживом развоју региона.

Током семинара, учесници су дискутовали о правном оквиру за управљање отпадним водама, индустријским постројењима на подручју реке Тисе, али и изазовима са којима се суочавају локалне заједнице у имплементацији еколошких стандарда. Догађај је завршен конструктивном дискусијом и позивом на јачање сарадње између партнерских општина.

Пројекат „ BEST WASTEWATER” представља пример како прекогранична сарадња може донети конкретне резултате у очувању природних ресурса и унапређењу животне средине.