U TOKU JE VAĐENJE KROMPIRA, PRINOS IZNAD PROSEKA

Na teritoriji Srbije počelo je vađenje krompira, ovogodišnji rod malo iznad proseka. Prinosi u brdskim predelima 25 tona, a u nizijama do 50 tona po hektaru. 

Na njivama širom Srbije ovih dana započelo je vađenje krompira, a prema prvim procenama, ovogodišnji rod je na nivou proseka ili malo iznad njega. To znači da će uzgajivači u brdsko-planinskim predelima, gde uglavnom nema navodnjavanja, moći da očekuju prinose i do 25 tona po hektaru, dok će oni u nizijama imati i gotovo duplo više.

Prema rečima Ratka Vukićevića, jednog od najvećih proizvođača krompira, vlasnika firme Agromobil iz Guče i vodećeg stručnjaka u ovoj oblasti, cene krompira u otkupu se kreću između 22 i 25 dinara po kilogramu.

On je dodao da su nekada zasadi krompira u Srbiji zauzimali i do 90.000 hektara, a danas se on gaji na oko 45.000 hektara. Te količine, sa prosečnim prinosima, nažalost, ne mogu da zadovolje potrebe domaćeg tržišta, pa će Srbija morati da uvozi krompir. Ističe, međutim, da će biti i izvoza, jer je u zemljama u okruženju podbacio rod.

Sigurno je da neće biti problema u plasmanu, i da se krompir ove godine neće bacati, niti će otići u bescenje, kako je to nekada bio slučaj – rekao nam je Vukićević. – Problem je što već sada na kvantaškim pijacama imate krompir iz uvoza. Pitanje je kad je pre stigao na naše pijace i kako je preko noći završio u Srbiji, kada bi na granicama trebalo da prođe sve zdravstvene kontrole i procedure, koje zahtevaju vreme. Ranije je beleženo da smo “uvezli” zaraženi krompir, ali niko nikada nije dobio čak ni ukor, a kamoli da neko odgovara ili bude adekvatno kažnjen.

Proizvođači krompira u zapadnoj Srbiji kažu nam da su zadovoljni prinosom, kao i plasmanom. Veliki deo njih u dragačevskom i čačanskom kraju predaje krompir čačanskoj popularnoj “Čipsari”, drugi opet, najviše onih iz Ivanjice, krompir dopremaju na kvantaške pijace i, koliko god da donesu, vele nam, odmah i prodaju.

Ova godina je bila poprilično sušna, i nije odgovarala krompiru. Iznenadio sam se kada smo počeli da vadimo krtolu, biće sigurno i do 30 tona, a i cena je zadovoljavajuća. Nije baš sjajna da možemo da se obogatimo, ali za život ima – kazao nam je Miloš Jeftić, proizvođač iz okoline Čačka.

 Izvor: Novosti