УДРУЖЕНО ПРОТИВ НАСИЉА НАД ЖЕНАМА И ДЕВОЈЧИЦАМА У ВОЈВОДИНИ

У Центру за стручно усавршавање у Кикинди организован је дводневни стручни скуп, како би се присутнима детаљније представили програми под називом “Поступање професионалаца/ки у раду са женама жртвама сексуалног и других специфичних облика насиља“, као и “Поступање професионалаца/ки у раду са женама из маргинализованих група са искуством насиља“. Рамона Тот, чланица Градског већа задужена за националне мањине, равноправност полова и бригу о породици, истакла је да су овакви скупови прилика да сви надлежни што пре сазнају прве знаке настанка проблема на које би требало одмах реаговати.

“Насиље у породици већ дуги низ година представља озбиљан проблем у нашем друштву, очигледно је свет закаснио када се ради о заштити, али су управо овакви скупови прилика да наше институције и сарадници науче много више о овом озбиљном проблему. Ово је прилика да се спознају знаци настанка проблема на које до сада нисмо реаговали“.

Окупљање, које се спроводи у оквиру пројекта “Интегрисани одговор на насиље над женама и девојчицама у Војводини – 3. фаза“, организовао је Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова:

“Пројекат заједнички организује са агенцијама Уједињених нација, као и Владом Републике Србије на челу са координационим телом за равноправност. Наш Секретаријат организује едукације за стручњаке како би што ефикасније помогли женама жртвама насиља маргинализованих група и женама жртвама насиља из специфичних облика родно заснованог насиља“, поручила је Анастасија Дакић, координаторка пројекта из Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова.

Током два дана семинара, учесници ће се посебно бавити значајем односа према женама из маргинализованих група, ту спадају жене са инвалидитетом, Ромкиње, као и жене са села, које располажу са знатно мање информација на који начин могу да потраже помоћ:

“Бавићемо се специфичним облицима насиља као што је сексуално насиље, силовање, прогањање, принудни брак, с обзиром на то да оне жене које преживе насиље имају потребе које често остану незадовољене јер институције не препознају насиље, као ни проблеме са којима се оне суочавају када желе да изађу из насиља“, истакла је Даница Тодоров, предавачица на семинару.

Извор: Град Кикинда