UGINULE PRVE BILJKE KOJE SU NIKLE NA MESECU

Jedan dan nakon što je Kina objavila da uzgaja prve biljke na Mesecu, objavljeno je da su biljke uginule. Biosfera Čanga’e-4 možda je opstala kratkih nedelju dana, ali ipak je ušla u u istoriju kao prva bašta zasađena na površini tuđinskog sveta. 

U utorak, iz kineskog svemirskog programa su rekli da je proklijalo seme pamuka u biosferi koju je na Mesec doneo lunarni modul ove zemlje, Čang’e-4. Već u sredu, čelnici misije su saopštili vesti da su biljke uvenule, kada je lunarna noć pala na mesto sletanja sonde.

Lunarna noć, koja je nastupila u nedelju i traje 14 dana, lišila je biljke sunčeve svetlosti. Tokom lunarne noći, temperatura može da se spusti čak i do -170 stepeni Celzijusa. U međuvremenu, dnevne temperature na Mesecu mogu da dostignu i sparnih 127 stepeni. Ove ogromne varijacije su jedna od najvećih prepereka sa kojima se susreću lunarni istraživači.U utorak, iz kineskog svemirskog programa su rekli da je proklijalo seme pamuka u biosferi koju je na Mesec doneo lunarni modul ove zemlje, Čang’e-4. Već u sredu, čelnici misije su saopštili vesti da su biljke uvenule, kada je lunarna noć pala na mesto sletanja sonde.

Lunarna noć, koja je nastupila u nedelju i traje 14 dana, lišila je biljke sunčeve svetlosti. Tokom lunarne noći, temperatura može da se spusti čak i do -170 stepeni Celzijusa. U međuvremenu, dnevne temperature na Mesecu mogu da dostignu i sparnih 127 stepeni. Ove ogromne varijacije su jedna od najvećih prepereka sa kojima se susreću lunarni istraživači.

Preostalo seme i jajašca voćne mušice koje je sadržala biosfera misije verovatno neće preživeti dve nedelje bez svetla, po ledenoj temperaturi. Prema Kineskoj nacionalnoj svemirskoj administraciji, istruliće i ostati zapečaćeni, da bi se izbeglo zagađenje Mesečeve površine.

Čang’e-4 je u nedelju ušao u stanje hibernacije, da bi se pripremio za oštru noć. Modul će zavisiti od radioizotopske jedinice za grejanje (RHU), da bi ostao topao, dok Sunce krajem januara ponovo ne zasija. Rover misije, Jutu 2, koji se sa rampe otkotrljao na površinu trećeg januara, takođe zavisi od RHU-a tokom hladnog perioda.
Čang’e-4 je prva svemirska letelica koja je ikada sletela na dalju stranu meseca, koju obično pogrešno nazivaju „tamnom“ stranom meseca. Iako je dalja strana uvek pod uglom okrenutim od Zemlje, nije uvek pod takvim uglom prema Suncu. Obe strane Meseca prolaze kroz okvirne periode od 14 dana dnevne svetlosti i 14 dana mraka, u redovnim lunarnim ciklusima.

Biosfera Čanga’e-4 možda je opstala kratkih nedelju dana, ali ipak je ušla u u istoriju kao prva bašta zasađena na površini tuđinskog sveta.

Izvor : vice.com