VERA ROZANOVA: NASTUP U SUBOTICI ZA MENE NOSI POSEBNE EMOCIJE

U četvrtak, 26. septembra, petog dana 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, u takmičarskom programu izvedene su dve predstave: “Crvenkapica” iz Republike Srpske, na Sceni Jadran Narodnog pozorišta Subotica, i “Ne čekaj me” iz Francuske u Dečjem pozorištu Subotica, navodi: subotica.info.

Dječije pozorište Republike Srpske izvelo predstavu “Crvenkapica” nastalu prema poznatoj bajci braće Grim i Šarla Peroa. Ova popularna bajka oduševljava generacije i generacije mališana, a u ovoj priči “sve je isto i sve drugačije”, kako je najavljeno pre izvođenja.

Duško Mazalica, glumac i umetnički direktor ovog banjalučkog pozorišta, o predstavi je rekao: “Ovu verziju Crvenkapice je režirala Ljudmila Fedorova iz Sankt Petersburga, koja je uradila i svoju dramatizaciju. S tim u vezi, predstava ima određene promene u samoj dramaturgiji, ali one doprinose njenom kvalitetu. Predstava je apsolutno prilagođena deci i jako dobro prolazi kod naše publike. Koliko god da dolazimo u Suboticu na ovaj festival, uvek su nas subotička deca veoma dobro prihvatala, pa i sada očekujemo da dobro prođe”.

Pozorište „Sneg na trepavicama“ iz Francuske predstavilo se predstavom “Ne čekaj me…” autorke i rediteljke Vere Rozanove. Predstava vodi najmlađu publiku na putovanje u svet nalik snu – u kome kuće poseduju krila, noge ili jedra kojima se mogu otisnuti na izlete svake noći. No, jednog dana, kuća odlazi na put bez svog stanara.

Po završetku predstave, koja je nagrađena gromoglasnim aplauzima, autorka Vera Rozanova se emotivno obratila publici: “Za mene nastup u Subotici nosi posebne emocije, jer sam ovde bila pre 13 godina dok sam bila studentkinja. U ovom gradu moj život se promenio”. Rozanova je apostrofirala svoje saradnike na predstavi, s posebnim naglaskom na autora muzike Tomasa Demija: “Osim što je komponovao muziku, bio je zadužen i za svetla, slike i zvukove, koji su značajno doprineli dobrom izgledu predstave”.

U pratećem programu festivala, u Hotelu Patria održane su promocije knjige “Čarobni kamen i druge bajke” Davora Dragojevića, časopisa “Niti” (18/19), i Zbornika “Pozorište za decu – umetnički fenomen” (knjiga 14).

U Fondaciji Danilo Kiš, Kliona Nunan održala je radionicu “Folklor za najraniji uzrast” namenjenu profesionalcima – glumcima Dečjeg pozorišta Subotica.

U okviru filmskog programa u Bioskopu Eurocinema prikazan je norveški igrani film “Kraljica plesa”.

Šestog festivalskog dana, u petak 27. septembra, kao poslednju u takmičarskom programu publika će moći da pogleda predstavu “Bajka sva od šećera” Kazalište Virovitica i Gradskog kazališta Joza Ivakić Vinkovci iz Hrvatske”, na Sceni „Jadran” Narodnog pozorišta u 10 časova.

U Fondaciji “Danilo Kiš” u okviru pratećeg programa biće izvedena kratka interaktivna predstava za bebe pod nazivom “Srebrno drvo”. Autor predstave i projekta je Kliona Nunan iz Irske. Ova predstava tematizuje ideju životnog izbora, dopuštajući bebama (njihovu možda prvu) priliku da načine izbor. Predstava je donekle koncipirana na rumunsko-slovenskoj zamisli o vilama Suđenicama. Radionica će biti održana u dva termina, prvi je namenjen bebama od 0 do 36 meseci i počinje u 10h, dok je drugi namenjen deci od 3 do 6 godina i počinje u 11.30 časova.

Jovan Caran će voditi radionicu “Od kartona cela vasiona”, u okviru koje će biti predstavljeno nekoliko mogućih vrsta “teatra za poneti”, poput crtanog pozorišta, pozorišta kamišibai i onog sa 3D scenografijama.

U okviru filmskog programa u Bioskopu Eurocinema u 11 časova biće prikazan animirani film “Toni, Šeli i magično svetlo”.

Festival će biti svečano zatvoren u 19 časova u Dečjem pozorištu Subotica, proglašenjem pobednika i dodelom nagrada.

Ulaz na sve programe je besplatan, a kompletan program moguće je pogledati na internet strani festivala: https://www.lutfestsubotica.net/

Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama AP Vojvodine i Grad Subotica.

foto: D. Vujković

Izvor: subotica.info