Поход буша (Busójárás) је покладни годишњи фестивал у Мохачу којим се обележава крај зиме. Назив је добио по застрашујућим бушарима који носе велике дрвене маске, крзно, вунене огртаче, широке гаће, испуњене сеном или сламом, а на ногама су им опанци.
Град у Барањи и ове године био је пребукиран туристима и сви који су 1. и 2. марта стигли у „окупирано насеље”, већ издалека могли су да чују бучна овчарска или воловска звона, дрвене чегртаљке, дивље крике којима су буше опонашале животиње. Многе посетиоце буше су засуле брашном, пепелом…
Туристичка, културно-забавна атракција, која је 2009. године уврштена на листу нематеријалне културне баштине UNESCO-a, а по предању, оновремено је изникла с циљем да се застраше и протерају Турци, и ове године – од 27. фебруара до 4. марта – имала је многобројне пропратне приредбе.
Међу њима, истицао се фолклорни програм у којем су, на разним локацијама у центру града, наступали разни ансамбли, а међу њима и два наша културно-уметничка друштва: Културно-уметничко друштво „Весели Сантовчани” које се публици у петак представило играма из Гњилана и Босилеградског Крајишта, односно, Културно-уметничко друштво „Опанке” из Помаза, које је Мохачанима и њиховим гостима у суботу и недељу представило „Игре из Шумадије”, штавише, премијерно је извело нову кореографију „Куманово”, игру коју је на бину поставио кореограф Драган Павловић.
Извор: снновине