Српска читаоница „Лаза Костић“ Сомбор, у уторак, 1. априла, свечаним програмом обележила је јубилеј – 180 година од оснивања. Тим поводом, уваженим званицама и гостима свечаности представљена је монографија „Српска читаоница Лаза Костић у Сомбору“, аутора др Кристијана Јерића.
На самом почетку, присутнима се обратио и поздравио их заменик председника Српске читаонице протојереј Саво Николић.
„У име Управног одбора, скупштине читаоница, свих читаоничара и грађана града Сомбора којима је читаоница у срцу, могу да кажем да смо заиста срећни, поносни и захвални, те да гајимо наду да ћемо у будућности имати прилику да на овом месту представљамо оно што јесте континуитет читаонице готово два века. Ово је изузетно значајан догађај како за овај град, тако и за ово здање, у ком се налазимо. Готово два века, 180 година постојања, је нешто што заслужује дубоко поштовање“, истакао је протојереј Николић.
О значају Српске читаонице која представља колевку сомборске српске културе, говорио је и градоначелник Града Сомбора Антонио Ратковић, који је истакао да је Српска читаоница у својој дугој прошлости делила судбину свог народа, да је своју историју судбински и нераскидиво испреплетала са историјом и животом Сомбора и да је захваљујући томе постала светионик који предводнички постоји већ 180 година.
„Данас ми је указана част да вас поздравим у колевци сомборске српске културе – Српској читаоници Лаза Костић и то чиним са дужним респектом, обзиром да ова времешна дама пуни 180 година од оснивања. Она ће овај значајан и поштовања и пажње вредан јубилеј, током године обележити низом догађања, када ће бити слављени и хваљени сви они прваци из повести Српске читаонице, али и савременици који имају разумевања за важност трајања светионика српске културе, просветитељства, саборности, остајања и опстајања српског националног етноса и идентитета, које лучоноше свог времена носе у овом граду безмало два века. Међу славним мужевима сомборске Српске читаонице су: Аврам Максимовић, Јустин Коњовић, владика Платон Атанацковић, браћа Ника и Ђока Михајловић, патријарх Георгије Бранковић, Никола Вукићевић, доктор Јоца Лалошевић, па доктор Радивој Симоновић, академик Вељко Петровић, велики Лаза Костић и други великани који су својим радом обележили и задужили не само Српску читаоницу и Град Сомбор, већ и читав наш народ и нашу земљу. Међутим, иако нас прошлост одређује и без поштовања према њој не можемо да имамо ни ваљану будућност, садашњост је та која нас обликује, употпуњује и гради за будућа времена. Наш град истински улаже напоре да учини макар мали помак ка побољшању квалитета и услова у којиам сви ми живимо и радимо, а у прилог томе говоре километри изграђених саобраћајница, пешачких и бициклистичких стаза, опремљених дечјих игралишта, уређених амбуланти, спортских објеката, реновираних објеката установа културе и реконструисаних фасада. У то име, у име будуће сарадње, ја вам од срца честитам 180 година од оснивања Српске читаонице“, рекао је градоначелник Ратковић у свом обраћању.
Присутнима се обратила и помоћница покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Невена Баштовановић, која је истакла да Покрајински секретаријат за културу подржава рад Српске читаонице као једне од најстаријих установа културе међу Србима у Војводини.
„Велика је част данас бити овде у окружењу свих великана, некадашњих и данашњих, који су се окупили око националне идеје и племенитих вредности. Покрајински секретаријат за културу подржава рад Српске читаонице као једне од најстаријих установа културе међу Србима у Војводини. Честитам вам ову значајну годишњицу, у нади и у доброј вери у вашу посвећеност, елан и љубав којима чувате културни идентитет и градите нове и вредне славе, националне културне приче“, додала је Баштовановић.
Ово је била прилика и да се уруче захвалнице за допринос као и титуле почасних чланова Читаонице. Почасним члановима Станиславу Петронићу, Миладину Рогачу, Бранку Вранешу, Мирку Мијићу и Здравку Боројевићу су признање уручили Борислав Аврамовић и проф. др Тихомир Петровић.
Уочи Свечане академије, суграђани су имали прилику и да у просторијама Читаонице погледају изложбу радова финалиста и победника 3. и 4. Сверуског фотоконкурса „Најлепша земља“ у организацији руског географског друштва. Фотоконкурс „Најлепша земља“ је медијски пројекат широких размера посвећен очувању изворне природе Русије и неговању брижљивог односа према животној средини преко уметничких фотографија.
Поводом јубилеја 180 година од оснивања Читаонице, Јавно предузеће „Поште“ Србије, емитује пригодне поштанске маркице и ФДЦ коверте са мотивима Лазе костића и Српске читаонице.
Целокупан догађај улепшао је музички наступ Иве Чичовачки, студенткиње Академије уметности у Новом Саду.
Свечаности су присуствовали и државни секретар у Министарству културе Лав Пајкић, секретарка Владе АП Војводине Душанка Голубовић, чланица Градског већа Сомбора Јасмина Илић, помоћник градоначелника Сомбора Урош Бузаџић, Татјана Андрић испред ЈП „Поште“ Србије, др Мирољуб Милинчић, председник Центра руског географског друштва у Србији, представници установа културе и других институција и удружења, као и бројни суграђани.
Извор: Град Сомбор