15. ДАНИ СЛОВЕНСКЕ ПИСМЕНОСТИ И КУЛТУРЕ

  1. манифестација „Дани словенске писмености и културе“  започела је синоћ свечаном академијом у Великој дворани Културног центра „Брана Црнчевић.

Манифестација посвећена  делу и наслеђу Светих Ћирила и Методија одржава се до 23. маја, у организацији „Градске библиотеке „Атанасије Стојковић Рума, уз значајну подршку и покровитељство Општине Рума, Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама  и Министартства културе Републике Србије.

„Декада и по интензивне активности по питању просветитељског, прословенског и пре свега културног рада Градске библиотеке, то је нешто што је синоним за наш рад не само у румским и сремским оквирима, већ и шире. Драго ми је што смо у сарадњи са школама из наше општине организовали и једну сјајну изложбу калиграфских радова и седам икона. Трудимо се да негујемо словенски дух, словенску културу и словенску традицију и да идемо путем Ћирила и Методија који су нам дали заоставштину да је поштујемо, негујемо и упознајемо са њом млађа покољења“, рекао је током отварања манифестације Дамир васиљевић Тоскић, директор Градске библиотеке „Атанасије Стојковић“ Рума.

Током четрнаест година постојања, „Дани словенске писмености и културе“ угостили су бројне угледне учеснике – амбасадоре словенских земаља, културне аташее, академике, књижевне критичаре, универзитетске професоре и друге истакнуте ствараоце из Србије и иностранства. Ове године манифестацији је присуствовао Димитар Василев, други секретар Амбасаде Републике Бугарске. Духовну беседу одржао је архијерејски намесник румски Сретен Лазаревић, а говор о значају српског језила и ћирилице књижевник Тодор Бјелкић.

„Писменост се везује за свеце Ћирила и Методија који су утемељивачи словенског писма, који су добро познавали говор и обичаје ондашњег бројног словенског живља у околини Солуна. Створили су азбуку, а превођењем јеванђеља ударени су темељи самог словенског књижевног језика. То говори да је словенска писменост у људској цивилизацији присутна најмање до 1.200 година“, казао је Бјелкић.

„Дани словенске писмености и културе“- то није само манифест достигнућа и стремљења у области словенске духовности и културе, већ они носе још једну додатну димензију, а то је неговање идентитетског обележја и ми смо поносни што овакве манифестације као што је у Руми нема нигде. На томе треба да захвалимо пре свега Градској библиотеци и свим посленицима у култури што истрајно раде на обележавању нашег идентитетског обележја, а то је српско писмо -чирилица, то је словенска духовност и култура и ја се надам да ће ова манифестација још дуго живети и да ћемо бити у прилици да се упознајемо са све дубљим коренима словенске културе“, истакао је на свечаности отварања манифестације Стеван Ковачевић, помоћник председника Општине Рума.

На свечаном програму отварања манифестације наступили су Вивкови виолинисти, Хор „Никола Ћириловић Ћира“ Куд – а „Бриле“  Беочин, солиста на хармоници Стефан Бодирожа и Ансамбл народних игара и песама „Бранко Радичевић“ Рума, а публика је имала прилику да погледа и кратак филм „Мирослављево јевађеље“ у продукцији Градске библиотеке. У наредним данима биће уприличене нове пројекције филмова и неколико стручних предавања која се баве темом словенске и српске писмености и културе.

Извор: Општина Рума