ТАМБУРАШКО ВЕЧЕ У РУМИ – СПОЈ МЛАДОСТИ И ИСКУСТВА НА СЦЕНИ КУЛТУРНОГ ЦЕНТРА

Великом двораном Културног центра „Брана Црнчевић“ синоћ су одјекивали звуци тамбуре, у оквиру концерта који су приредили Дечији тамбурашки оркестар „Плави чуперак“ и Градски тамбурашки оркестар „Бранко Радичевић“. Концерт је одржан као део манифестације „Културно лето 2025“, а публика је имала прилику да ужива у богатом програму који је представио све слојеве тамбурашке уметности – од традиционалних кола и изворних песама до класичних и филмских композиција.

Први део вечери припадао је најмлађима – члановима „Плавог чуперка“, под уметничким руководством Дејана Ћирковића, а уз диригентску палицу Јована Синђића. Они су се представили разноврсним репертоаром, између осталог, и аранжманом из популарног филма „Пирати са Кариба, што је изазвало одушевљење публике.

Уследио је наступ Градског тамбурашког оркестра „Бранко Радичевић“, предвођеног диригенткињом и уметничком руководитељком Смиљаном Јанчић, који су својим репертоаром потврдили статус једног од најозбиљнијих ансамбала овог типа у Србији. Програм је био подељен у два блока – први у знаку изворне музике и вокалних солиста, а други посвећен обрадама класичних и забавних композиција.

Публику су посебно одушевили вокални солисти Валентина Малишевић и Јован Синђић.

„Концерт смо замислили као спој генерација. Прво су наступили млади, који стичу искуство, а затим и ми, уз програм који обједињује традицију, класику и модерне елементе. Увек се трудимо да понудимо нешто ново, па смо у претходном периоду сарађивали и са оперским певачима попут Јасмине Трумпеташ Петровић, а недавно смо одржали концерт у Подгорици, у оквиру тамошњег Културног лета„, изјавила је Смиљана Јанчић.

Оркестар „Бранко Радичевић“ тренутно броји преко 60 активних чланова, а посебна пажња посвећује се раду са младима. Поред дечијег оркестра, при ансамблу делује и Школа тамбуре, што омогућава континуиран подмладак и развој тамбурашке сцене у Руми.

Тамбурашко вече завршено је громогласним аплаузом и овацијама публике. Овим концертом, Рума је поново потврдила да има снажну и неговану музичку традицију, коју са поносом носе и млади и искусни тамбураши.

Следећи велики наступ оркестра очекује се 12. септембра на Тамбурица фесту, где ће велики оркестар из Руме имати част да отвори фестивал.

Извор: Општина Рума