OBELEŽAVANJE 230 GODINA OD DOBIJANJA STATUSA VAROŠI 15. JUNA

Opština Novi Bečej 15. juna na svojevrstan način obeležava jubilej – 230 godina od dobijanja povelje kojom je Novom Bečeju priznat status varoši. Odlučeno je da obeležavanje ovog značajnog jubileja bude u duhu modernog vremena, tako da će se manifestacija „230 godina od dobijanja statusa varoši novobečejske“ sastojati iz dva segmenta. Najpre će biti održana investiciona konferencija koja ima za cilj da na jednom mestu okupi sam državni i pokrajinski vrh, kao i značajan broj privrednika spremnih da ulože svoj kapital i pokrenu biznis baš u Novom Bečeju.

Program obeležavanja jubileja predstavljen je na današnjoj konferenciji za medije koja je održana u Domu kulture u Novom Bečeju. Prisutnima se, najpre, obratio zamenik predsednika opštine Novi Bečej, Branko Svilengaćin: „Povodom tog događaja organizujemo dve odvojene proslave. Jedna je investiciona konferencija koja će se održati od 11:30 do 14:00 časova u prostorijama Doma kulture. Na investicionoj konferenciji želimo da privrednim društvima, političkim subjektima i privrednicima skrenemo pažnju na sebe, na svoje privredne potencijale, pre svega, grinfild i braunfild mogućnosti, demografske podatke kojima raspolaženom, najpre, nezaposlena lica i sve ono što je za privrednike zanimljivo. Nakon toga, u okviru foruma i diskusije investitori koji su se u protekle dve godine rešili da svoj kapital i tehnologiju ulože u Novom Bečeju ispričaće svoja iskustva sa ovom lokalnom samoupravom i sa ovom opštinskom administracijom. Takođe, zainteresovani će moći da obiđu naše grinfild i braunfild lokacije. Želimo da pokažemo da smo proaktivna lokalna samouprava, da pozovemo privrednike i privredna društva da dođu kod nas i da ovde ulože svoj novac, isto kao što su i naši preci svojim znanjem, iskustvom i aktivnošću dobiju status varoši i povlastice čije posledice mi danas osećamo.Želimo da pokažemo da smo sposobni da u najkraćem mogućem roku svim zainteresovanim privrednicima pružimo neophodnu dokumentaciju i uslove kako bi videli da to kod nas zaista ide ekspresnim tempom. Svoje prisustvo su najavile sve najvažnije privredne komore i udruženja koja posluju i nalaze se u Srbiji, tako da će zaista biti sjajno biti u Novom Bečeju na investicionoj konferenciji 15. juna.“

Drugi segment proslave jubileja predstavio je Matija Kovač, predsednik radne grupe za organizaciju ove manifestacije: „Povodom 230 godina od dobijanja statusa varoši u Novom Bečeju lokalna samouprava je organizovala niz manifestacija. Vrlo značajan deo toga je i večernji program, odnosno proslava i kulturni programi koji će uslediti povodom toga. Svakako, ono što jeste najvažnije je nastup kamernog orkestra Vojvođanske filharmonije u okviru kog će sjajni muzičari predstaviti muzičko nasleđe, Novog Bečeja, Banata i Vojvodine, ali i tadašnje države, Habzburške monarhije. Imaćemo priliku da čujemo najveća dela klasicizma, ali i pop numere iz našeg stvaralaštva. To će biti prilika za sve Novobečejce, sve goste Novog Bečeja i za sve one koji vole Novi Bečej da uživaju u prelepom ambijentu na Tiskom keju u amfiteatru. Pored toga biće organizovana i izložba koja će predstaviti značaj povelje i važnost njenog donošenja pre 230 godina u Novi Bečej. Pripremili smo i kratak film koji predstavlja Novi Bečej od samog nastanka i življenja na ovim prostorima, od neolita na Borđošu do modernog Novog Bečeja, naravno, sa glavnim osvrtom na 1788. godinu i dobijanje povelje.“

Priznavanje statusa varoši je bio veliki napredak za ondašnji Novi Bečej i značio je njegov ekonomski razvoj jer se dobijanjem ovog statusa sticalo pravo na održavanje vašara, a tada je to bila prava privilegija, kaže Vladimir Davidović, član radne grupe proslave jubileja: „Važno je pre dobijanja statusa varoši reći da su tačno pre 300 godina, dakle 1718. godine, Banat konačno napustili Turci. Posle toga, ratom razrušen Banat je obišao cer Josif II u dva navrata i video u kojoj teškoj ekonomskoj situaciji se nalazi Banat. To je za njega bio znak da preduzme određene mere, a jedna od mera je bila dobijanje statusa varoši novobečejske. To se desilo 4. avgusta 1788. godine i od tog trenutka Novi Bečej postaje privredno i kulturno središte ovog dela Banata. Meštani, odnosno varočani Novog Bečej su tada dobili priliku da slobodno trguju i to nije bila mala privilegija. To je bila odskočna daska za razvoj kulture i ubrzan rast i razvoj grada.“

Obeležavanje jubileja 230 godina od dobijanja statusa varoši i organizovanje investicione konferencije ima za cilj unapređenje ekonomije opštine Novi Bečej, privlačenjem novih investitora i obezbeđivanjem novih radnih mesta za mlade, a samim tim i poboljšanje životnog standarda svih građana opštine, kažu organizatori.

 

Izvor: Opština Novi Bečej