ОБЕЛЕЖЕН ДАН ОСЛОБОЂЕЊА СРБОБРАНА

Грађани Србобрана обележили су данас један од најважнијих датума у више векова дугој историји града – Дан ослобођења који чува успомену на 19. октобар 1944. године када је и последњи фашистички војник заувек протеран из Србобран. На овај велики дан, на све знане и незнане жртве нацизма и јунаке који су га сломили, подсећа споменик на Тргу слободе, на ком су данас још једном положени венци као симбол немерљивог поштовања и захвалности ослободиоцима. Без њих не би било данашњег Србобрана.

Поводом 79. годишњице од ослобођења, венце су положили: Радивој Дебељачки, председник Општине Србобран, и Милена Аларгић, председница Скупштине општине, у име локалне самоуправе, затим Радивој Парошки, заменик покрајинског секретара у Покрајинском секретаријату за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу, а потом и представници локалне организације СУБНОР-а, Удружења ратних војних инвалида Србобран, Удружења „Храбри борци“, и општинских одбора Српске напредне странке, Српске радикалне странке и Социјалистичке партије Србије.

Уз речи захвалности што својим присутвом чине да Дан ослобођења буде обележен на најсвечанији начин, посебно поздрављајући грађане и децу, Радивој Дебељачки, председник Општине Србобран, истакао је овом приликом да се Србобран са поносом сећа свих славних предака који су омогућили да се данас живи слободно, у миру и напретку.

„Прошло је 79 година од када је Србобран ослобођен у Другом светском рату, наши преци крвљу су бранили не само право на живот, већ и право на достојанство и просперитет, право на слободу, а слобода је симбол који нас окружује, симбол који је увек са нама, и овај трг носи име слободе. Не смемо заборавити славну антифашистичку борбу, то је најмање што можемо да урадимо за наше славне претке, не смемо дозволити да се прекраја историја. Са овог места, данас и увек, морамо понављати да новом облику фашизма и нацизма, неофашизму и неонацизму, нема места у нашем друштву.

Данас се поносимо нашим Србобраном, нашом Туријом и нашим Надаљом, поносимо се овим местима зато што смо створили једну локалну заједницу која живи у духу толеранције, која је мултикултурална и у себи негује различите вере и језике који се чују на нашим улицама. Управо те различитости чине нашу општину јединственом, наша је обавеза све то чувати и неговати, а највећа чувати мир, мир који је тешко остварити, а лако изгубити. Због тога је потребно да негујемо културу сећања, да се увек сећамо свих подвига наших предака, не само у Другом светском рату, већ и у другим историјским околностима и догађајима. Култура сећања је, такође, ту и да нам помогне са сачувамо и негујемо праве вредности, примери из прошлости ће нам указати како да живимо данас и како да радимо у будућности. 

Слава свим нашим прецима, на нама, њиховим потомцима, је да их се сећамо, да увек исказујемо поштовање и пијетет према жртвама које су положене за наш Србобран. Свима срећан Дан ослобођења, са жељом да наставимо да напредујемо, да наствимо путем којим смо кренули, живео Србобран и живела Србија“, поручио је Трга слободе Радивој Дебељачки, председник Општине Србобран.

Окупљенима се обратио и Богдан Љуштина, у име Општинске организације СУБНОР.

„“Данас славимо и обележавамо 19. октобар, на данашњи дан пре тачно 79 година ослобођен је Србобран од фашизма, окупације у Другом светском рату. То је био најсуровији рат у историји људског рода, животе је изгубило више од 55 милиона људи. Страхоте и жртве српског народа су биле огромне. Чињена су масовна погубљења српског живља, присилна покрштавања, депортације у логоре, прогони и бројни други ратни злочини. Према различитим изворима, убијено је више стотина хиљада Срба на подручју окупиране Југославије, а и наш Србобран је поднео огромне жртве. Погинуло је 359 бораца са територије наше општине. Током 19. октобра 1944. године Народноослободилачка војска Југославије, у садејству с Црвеном армијом, ослободила је Србобран док су Турија и Надаљ коначно ослобођени после тродневне борбе. С тога, нашим прецима велико хвала за све што су учинили, хвала што су нам поклонили цивилизацију. Данас с поносом говоримо о нашем највећем богатству, а то су наша деца и храбри вредни људи Србобрана.

Подсећам да имамо у нашем месту два жива учесника рата, Младена Нићина и Љубомира Пањковића, који нам са великом енергијом говоре о славним данима ослобођења Србобрана, на чему смо једнако захвални као и на њиховој борби. Србија као победник у борби против нацизма и фашизма стоји на бранику историјске истине и пружа снажан отпор сваком ревизионизму. Много се чини последњих година да се од забораве отме подвиг нашег народа у оба светска рата. Морамо се у свакој прилици подсетити одбрамбених ратова од 1991. до 1995. године, као и НАТО агресије 1999. године на нашу земљу, ради оних што су погинули, а још више ради наших потомака, увек се морамо сећати. Дан ослобођења Србобрана ове године обележавамо у околностима заоштравања сукоба у Украјини и појасу Газе, када енергетска криза погађа цео свет, али и у време када се у нашем региону покушавају прекрајати историјске чињенице и потпуно фалсификовати историја. Ми борци позивамо на разум, просперитет и стабилност земље Србије. Наша је порука да рат ником ништа добро није донео. Нека је вечна слава свим погинулим борцима и хвала им, а у име Општинског одбора СУБНОР Србобран, честитам свим Србобранцима Дан ослобођења“, рекао је Љуштина.

У програму обележавања Дана ослобођења на Тргу слободе учествовали су и ученици основних школа „Вук Караџић“ и „Јован Јовановић Змај“.

Извор: Општина Србобран