У Народном позоришту Сомбор, данас је свечаним програмом обележена стогодишњица од рођења знаменитог сомборског, војвођанског и српског сликара Саве Стојкова. Међу бројним суграђанима, поштоваоцима његовог стваралаштва, био је и заменик градоначелника Града Сомбора Милан Стакић.
Тим поводом представљена је монографија „Добри дух равнице – столеће Саве Стојкова 1925-2025“, аутора Милана Степановића, који је изнео низ занимљивих чињеница о величини Саве Стојкова, његовом раду, животу и утицају на стварање једног новог сликарског правца, познатијег као „поетски реализам“. О животу Саве Стојкова говорила је и његова унука Катарина Стојков, која је својим надахнутим речима дочарала лик уметника, испричавши неколико прича из приватног живота које су говориле о величини и посебности уметника Стојкова.
У оквиру програма додељене су захвалнице и признања заслужним установама и појединцима који су допринели очувању и промоцији дела Саве Стојкова. Свечаност је додатно улепшана музичким програмом, наступом Зоране Иђушки, вокалне солисткиње РТС-а и РТВ-а, уз пратњу тамбурашког састава.
Сава Стојков рођен је 29. марта 1925. године у Сомбору. Био је потомак староседелачке српске граничарске и ратарске породице, која је у граду забележена још почетком 18. века. Основну и Грађанску школу Сава је завршио у Сомбору, а прва уља на платну насликао је 1942. године. Упоредо са сликарством, бавио се и спортом, где се посебно истакао као један од најбољих сомборских фудбалера. Прву изложбу цртежа и темпера приређује у Осијеку 1945. године, а наредне године своје радове самостално излаже у Дому Армије у Нишу и Скопљу. Током уметничке каријере, одржао је бројне изложбе широм света, а добитник је више светских награда и признања. Приређивањем преко 500 самосталних и учешћем на преко 650 колективних уметничких изложби у земљи и иностранству, Сава Стојков је потврдио да се налази међу натраженијим и најомиљенијим нашим сликарима током последњих деценија 20. века и у првим годинама овог века. Преминуо је у свом родном граду 2014. године у деведесетој години живота.
Поводом обележавања 100 година од његовог рођења, Културни центар „Лаза Костић“ приредио је изложбу под називом „Добри дух равнице“, која ће трајати до 11. априла 2025. године, а изложбе ће бити отворене и у Музеју Војводине 15. априла, у Кући краља Петра у Београду 29. маја, у Темишвару почетком новембра ове године, као и неколико мањих изложби у више градова Србије и региона.
Извор: Град Сомбор