ПАРК ПРИРОДЕ СТАРА ТИСА

Редакција Војвођанских је са уживањем била гост на туристичкој тури „Чурушки шпацирунг“, која је настала у сарадњи портала Explore Novi Sad и Туристичке организације општине Жабаљ. Представља део понуде „Пут сира и меда“ који је конципиран за све који трагају за старим и новим укусима. Исто тако у склопу је активног одмора у жабаљском Потисју и пружа могућност откривања места, обичаја, традиције и природних лепота.

Посетили смо једно од најстаријих села Војводине, родно место бројних академских сликара и великана. Након богатог програма, за сам крај туре дошли смо у Парк природе Стара Тиса. Ту смо од представнице Туристичке организације општине Жабаљ сазнали да се Стара или Мртва Тиса зове зато што је одсечена од главног тока. Чуруг је некад био лука и баш на овом месту пристајали су бродови који су долазили из правца Мађарске и истоварали робу. У другој половини 19. века урађена је регулација тока Тисе јер је често плавила насељено место.

Стара Тиса је најдужи меандaр Тисе који је дуг 24 км. Његовом изградњом Чуруг је почео да стагнира јер су сва трговина и бродови измештени из центра насеља на главни ток реке. Тако да је предео данас у функцији туризма а на овом потезу има преко 200 викендица које су категорисане као куће за одмор и које су углавном попуњене до септембра.

Овде се долазило из свих делова Србије и иностранства на пецање а данас се тиме бави Удружење спортских риболоваца Стара Тиса. Види се кућица удружења, а мало даље је једна која се издаје пецарошима. Од рибе се углавном лови смуђ, шаран, штука, али највише има беле рибе, бастер или бабушка, изузетно цењен и квалитетан. У плану је израда микротуристичке регије Стара Тиса са око 100 лежајева. Општина Жабаљ са општином Нови Бечеј дели Бисерно острво, које је бисер пре свега због плодне земље а у скоријој будућности и због туризма.

Чурушка плажа има сунцобране, изузетно лепо и атрактивно изгледа. Иза плаже је веслачка кућица јер Чуруг је познат по овој дисциплини а овдашњи веслачки клуб је у врху Србије. Постоји мала стаза дужине 1 км, где тренирају веслачка и кајакашка репрезентација Србије. У плану је још једна већа дужине 2 км и тада би постали конкурентни као дестинација за ова два спорта. У продужетку је леп кеј уз обалу Тисе где су два видиковца изузетна за фотографисање.

Рибља чарда Тиха Тиса је место ком се радо враћамо, са домаћом кухињом, рибљим специјалитетима, мини зоо вртом, плажом за купање, сунчање и вожњу чамцима. Уживање уз пиће на сплаву представља савршен крај лепо проведеног дана. Пуно тога смо видели и доживели и добили идеје за следећу посету.

За Војвођанске текст и фотографије: Ивана В.