NA SVETSKI DAN ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE ODRŽANA SEDNICA ZELENOG SAVETA GRADA ZRENJANINA , PREDSTAVLJENI „ZELENI PROJEKTI“

Peta sednica Zelenog saveta grada Zrenjanina održana je juče u prostorijama Regionalog centra za društveno- ekonomski razvoj Banat.
Predsedavao je gradonačelnik Simo Salapura koji je ukazao da se sednica održava 5. juna na Svetski dan zaštite životne sredine i da je to prilika da se govori o realizovanim projektima iz te oblasti i aktivnostima koje će biti sprovedene ubuduće.

Kada je reč o Zelenim projektima lokalne samouprave, kao najznačajniji, naveo je, vodosnabdevanje iz postrojenja za prečišćavanje vode i rekao da rezultati analize vode Zavoda za javno zdravlje Zrenjanin pokazuju da je voda na izlazu iz postrojenja postigla usklađenost sa Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće u Republici Srbiji i da će uslediti proces skidanja zabrane korišćenja vode za piće i pripremu hrane. U međuvremenu, zamenjeno je oko 20 kilometara cevi u vodovodnoj mreži u nekoliko mesnih zajednica i radi se na modernizaciji izvorišta.
– Sada imamo manje gubitaka u mreži, efikasniju mrežu. Ono što je važno, rezultati svakodnevnih analiza vode iz prečistača su dobri, imamo tehnički kapacitet i dobru tehnološku formu – ukazao je on, a o rezultatima analiza govorio je i direktor Zavoda za javno zdralje Zrenjanin Predrag Rudan.

Govoreći o kvalitetu vazduha, Danka Drljan Žurž podsetila je na to da je ove godine na skupštinskoj sednici usvojen Plan kvaliteta vazduha grada Zrenjanina za period 2024 – 2029. godine.
Navela je da je prema godišnjem izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine za 2021. godinu, kvalitet vazduha na teritoriji grada Zrenjanina bio je svrstan u IIIkategoriju (prekomerno zagađen vazduh), te da je u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha lokalna samouprava preduzela niz aktivnosti, a jedna od njih je bila i izrada dokumenta Plan kvaliteta vazduha za period od 5 godina. Ovim Planom, koji se finansirao iz Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine grada Zrenjanina, analizirani su svi izvori zagađenja vazduha i detaljno propisane dugoročne mere za unapređivanje kvaliteta vazduha. Sistematska merenja kvaliteta vazduha u državnoj mreži koje je tokom 2023. godine vršila Agencija za zaštitu životne sredine pokazala da je kvalitet vazduha iz treće svrstan u prvu kategoriju kvaliteta vazduha.

Na ovoj sednici predstavljen i URBAKT program evropske međuregionalne teritorijalne saradnje, sa sedištem u Parizu, koji podržava gradove i opštine širom Evrope u rešavanju komunalnih i drugih problema i poboljšanju uslova života svojih građana kroz razmenu znanja i iskustava. URBAKT program omogućuje gradovima i opštinama da kroz projekte umrežavanja sa drugim gradovima ili opštinama, prenošenjem primera dobrih praksi unaprede svoje politike urbanog razvoja i unaprede učešće građana u procesima planiranja i sprovođenja tih politika.
Marija Damjanović kazala je da se izazov urbane politike grada Zrenjanina odnosi na obnavljanje i održivo upravljanje zelenim površinama u gradu, te da je Park Čokliget, bio sjajan predlog za apliciranje. Cilj projekta je poboljšanje kvaliteta života stanovnika, unapređenje biodiverziteta i stvaranje modela za održivo upravljanje zelenim površinama u gradu.

Darko Vukić iz Regionalnog centra za društveno – ekonomski razvoj „Banat“ kazao je da Grad Zrenjanin učestvuje u realizaciji projekta Plavo nebo – Prekogranično rešenje za zagađenje vazduha („Blue Sky – Cross-border Solution to Air Pollution”), koji se finansira sredstvima Evropske unije kroz Intereg IPA program prekogranične saradnje Srbija-Rumunija. Kroz realizaciju ovog projekta, Grad Zrenjanin potvrđuje svoju posvećenost zaštiti životne sredine i implementaciji ekoloških standarda u urbanom razvoju. Projekat doprinosi dugoročnom poboljšanju kvaliteta vazduha i unapređenju održive mobilnosti, čineći Zrenjanin zelenijim i zdravijim mestom za život.
Kako je naveo, specifičan cilj projekta jeste uspostavljanje sistema za merenje kvaliteta vazduha u realnom vremenu u prekograničnom regionu, kao i promocija održive mobilnosti i zelenih urbanih rešenja, s ciljem smanjenja zagađenja vazduha i praćenja dugoročnih trendova i unapređenja.
Članovima Saveta predstavljen je i ekološki prihvatljiv automobil na električni pogon koji je nabavljen upravo kroz taj projekat, a koji će koristiti Gradska uprava.

Tokom sednicerečeno je i da su kroz programski ciklus „Zajednici zajedno 2024“ koji sprovodi NIS zajedno sa Gradom Zrenjaninom kao partnerom podržani projekti izgradnje solarnih elektrana u nekoliko škola u gradu i naseljenim mestima.

U nastavku sednice usledila je tačka dnevnog reda koja se ticala usluga obavljanja poslova komunalne delatnosti, zoohigijene (sprovođenja mera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije) sa srodnim uslugama suzbijanja korovske biljke ambrozije i emerznih korova na javnim površinama grada Zrenjanina, a nakon toga bilo je reči i o pošumljavanju i ozelenjavanju parkova i javnom pozivu JKP „Čistoća i zelenilo“ za izbor najlešeg dvorišta i terase u gradu.

Profesor Vukoman Maksimović je govoreći o pošumljavanju i ozelenjavanju ukazao da je pored odabira pogodnog tla i pravih sadnica veoma važno edukovati stanovništvo o značaju zelenila u gradu i uputio apel sugrađanima da vode računa o sadnicama u svojoj okolini.

Izvor: Grad Zrenjanin